Skip links

Aşırı Enerjik Ekibimizle Tanışın!..

Fatma Ece Er

1990 yılında İzmir’de doğan Ece; ilkokul ve liseyi Güzelbahçe’nin deniz kokulu sınıflarında okuyup, ODTÜ’de Endüstri Mühendisliği’ni bitirdikten sonra, soluğu İstanbul’da aldı. Üç büyük şehrin de havasını soluyan ve bir parçası olan Ece, hızlı tüketim ürünleri sektöründe pazarlama işi yaptıktan sonra ABD’nin Los Angeles şehrinde MBA eğitimini tamamladı ve bu sırada ABD’nin en büyük “food truck” rezervasyon platformunda strateji danışmanlığı yaptı. Şu anda ise kendi markasını kurma heyecanını yaşıyor! Aşık olduğu İstanbul’un sokaklarını arşınlayıp yeni yerler keşfetmekten çok keyif alıyor. Sadece İstanbul’da değil, Türkiye’nin ve dünyanın neresine giderse gitsin, iyi yemek için yapmayacağı yok! En iyi turşuyu bulmak için iki hafta boyunca tüm turşucuları gezmekten tutun, gezdiği her yerde önce yemek sonra gezilecek yerleri ayarlayacak kadar fazla önemsiyor iyi yemeği. “İnsan ne yerse odur.” ve “Yemek bir sanattır.” sözlerine inanıyor. Lezzetini ve esnaflığını korumayı bilen mekanlar her zaman favorisi!

Ömürden Sezgin

Hareketli, enerji dolu bir Karadeniz çocuğu. Güneşin doğduğu kent Samsun’da doğdu ama anne ve baba tarafından şirin ilçe Tirebolulu. Samsun Anadolu Lisesi’nin ardından ODTÜ’de Endüstri Mühendisliği okudu. Bol bol matematik kullandığı üretim sektöründen hızlıca pazarlama sektörüne adım attı. Orada da kendini “Marka Mühendisi” olarak tanımladı, matematiği kullanmaya, yaratıcı projeler üretmeye devam etti. Kuruluşunda yer aldığı n11.com’da marka pazarlama müdürü olarak, uğur böceğini yükseklere uçurdu, sevilen ve lider e-ticaret markası haline getirdi. Şu anda da ülkeden yeni ve büyük markalar çıkartmak adına marka danışmanlığı yapıyor. Sonradan geldiği İstanbul’a aşık. Bu büyülü şehirde aşık olduğu kadın ve minik kızları “Hayal” ile Kandilli semtinde yaşıyor. Ömürden, adı gibi hayat dolu, heyecanlı ve renkli karakteri dışında; bu topraklar için canla başla çalışmaya, projeler üretmeye, Anadolu’yu keşfetmeye, lezzetlerini paylaşmaya ve yaz aylarında Kandilli İskelesi’nden atlayıp Boğaz’da yüzmeye bayılıyor.

Gökçe Ersoy

Gökçe 1990 doğumlu ve İzmirli. Lisansını Dokuz Eylül Üniversitesi’nde, yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladı. Pazarlama alanında çalışıyor. Ljubljana’ da 6 ay, New York’ta 4 ay yaşadı. Yemek, deniz, seyahat ve spor onu en çok heyecanlandıran şeylerden. Kutsal topraklar dediği İzmir evi ama İstanbul hep yaşamak istediği yerdi. İstanbul aşığı annesinin izinde, bu büyülü şehre, Boğaz’ına, saraylarına, tarihine çocukluğundan beri hayran. Bu arada hem İstanbul’un Boğaz’ına düşkün hem de kendi boğazına! Bilen bilir, yemesinin sınırı yok. Yeni şeyler tatmaya bayılıyor. Babası az kişinin bildiği, özel tatları önce kendi deneyimler, sonrasında hemen Gökçe’yi götürürdü. Onu Sonradan Gurmeler üyesi yapan yeme ve keşfetme tutkusu da buradan geliyor. “Aklımda kalacağına midemde kalsın.” en sevdiği cümle.

Varlık Sezgin

Eczacı-mühendis bir ailenin en küçük üyesi olarak 1982 yılında Samsun’da doğdu. Ağabeyinden tam bir yıl sonra Samsun Anadolu Lisesi’nden mezun oldu ve pılını pırtını toplayıp 2000 yılında yağız bir Anadolu delikanlısı olarak İstanbul’a kapağı attı. Marmara Üniversitesi’nden “Eczacı” olarak mezun olduktan sonra Samsun’da çalışma hayatına başladı. Macera bu ya, 4 yıl sonra tekrar İstanbul kapısını arşınladı ve özel sektöre atıldı. Her Ağustos ayında mutlaka, fındık toplamak için memleketi Tirebolu’ya gider. Yeni yerler keşfetmeye, hikayelendirmeye ve sebep-sonuç ilişkisi kurmaya bayılır. Edirne damadı olmaktan gurur duyar. Seyahat etmek ve kitap okumaktan acayip keyif alır. Kısaca: gezer tozar, çizer yazar.

Aslı Göksun Şat Sezgin

1983 yılında Ankara’da doğan Aslı, Gazi Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını Jean Monnet bursu aracılığıyla İngiltere’de Essex Üniversitesi’nde tamamlayan Aslı, Türkiye’nin en büyük özel bankasında ekonomist olarak görev yapıyor. Şimdilerde maceraperest eşi ve minik kızıyla birlikte İstanbul’da yaşayan Aslı, ona sahip olduğu en güzel değerleri katan geniş ailesiyle de sıkı fıkı ilişkisini sürdürüyor. İnsanları, yaşam biçimlerini, kültürlerini ve bakış açılarını deneyimlemek amacıyla okuyor, yazıyor-çiziyor, araştırıyor ve seyahat ediyor. “Yaşamın gizemi sevgi dolu sofraların kokusunda saklı.” fikrinden yola çıkarak, sokak sokak lezzetlerin peşine düşüyor. Sonradan Gurmelik gurmeliğin şanındandır, diyerek sizleri bu kitabı ağzınızın suyu, keyfinizin balı, merakınızın kaymağı akarak “hammm yapmaya” davet ediyor.

Bilal Özerol

1982 yılında İstanbul Fatih’te doğan Bilal, Eyüp Otakçılar Lisesi’nin ardından, 2004 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Mesleki kariyerini perakende sektörünün yiyecek içecek firmalarında pazarlama alanında sürdürüyor. İstanbul’un gastronomi merkezi Fatih’te, esnaf lokantaları ve ayaküstü lezzet noktalarının içinde doğup büyüyen Bilal, yeme içme konularına her daim ilgili. Gezmeyi ve keşfetmeyi de bir o kadar seviyor. Fırsat buldukça Anadolu’nun kültür, doğa ve lezzet mirasını öğrenmek, yurtdışında da farklı coğrafyaların zenginliklerini yerel insanlar ile keşfetmek için sıklıkla ekonomik seyahatlere çıkıyor. “Gelenek ve emekten gelen ekmek, kıymetini bilmek.” düsturu ile gördüğü, tattığı ve tanıştığı lezzetleri ve ustaları paylaşmaya çalışıyor!