Skip links

Gar Lokantası – Ankara

Evet arkadaşlar, Sonradan Gurmeler Ankara ekibi olarak grubumuzu hayata geçirdiğimiz ve Ankara’da yeni keşifler yapmaya başladığımızdan bugüne kadar son derece keyifli buluşmalar gerçekleştirmenin ve her geçen gün grup olarak yeni katılımlar ve gösterilen ilgi ile daha da iyiye gitmenin verdiği memnuniyet içerisindeyiz.

Sonradan Gurmeler olarak grubun tanıtımına yönelik farklı mecralarda yer almak, programlara konuk olmak, bizi daha da heyecanlandırıyor. Yakın zamanda hayata gemiş olan kardeş grubumuz 🙂 Ege Sonradan Gurmelerine de burdan sevgilerimizi gönderiyoruz ve onların da heyecanını içtenlikle paylaşıyoruz. Artık ne Ege’de ne İç Anadolu’da ne Marmara’da aç kalmayız arkadaşlar 🙂

Gelelim Sonradan Gurmeler Ankara Gar Lokantası buluşmamıza; Ankara’da yılın bir kaç ayı, yeşilin, çiçeklerin yüzünü gösterdiği ve ferah bir hava bıraktığı dönem olan bahar ve yaz başlangıcında; hafta sonları, yaz akşamları, açık havanın tadını çıkarmak yeşile hasret Ankaralılar için ayrı bir keyiftir.

Ankara’da sevdiklerinizle güzel zaman geçirmek, hoş ve güzel bir yaz akşamı yaşamak istediğiniz, işte tam böyle zamanlarda gidilmesi gereken bir yer Gar Lokantası. Son derece nezih, sakin ve huzurlu bir atmosfere sahip bir mekan, konumuna göre oldukça yalın çizgilere sahip, ancak kalite ve gösterdiği özen ile bu konuda iddialı olduğunu da müşterilerine hissettiren bir yer aynı zamanda.

Ankaralı olanlar ya da uzun dönem Ankara’da yaşamış olanlar bilirler, Gar Lokantası Ankara’nın köklü işletmelerindendir. Bu işi gerçekten büyük bir ustalıkla yaparak yıllardır aynı kaliteyi koruyan bir mekandır. Gar Lokantasına geldiğinizde sizde bıraktığı etki sadece damağınızdaki güzel tadlar değildir. Aynı zamanda son derece sakin hoş bir mekanda, etrafınızı saran bir sürü güzel canlı çiçekle, mekanın hoş aydınlatmaları ve kulağınıza gelen eşsiz güzellikteki müzikle Ankara’da ancak böyle bir mekanda açık havanın ve güzel yaz akşamının keyfini çıkarabilirim herhalde diye geçirirsiniz içinizden. Sonradan Gurmelerin değerlendirme kriterlerinde olduğu gibi ambiyans, sunum, hizmet, servis ve kaliteyi de en az lezzet kadar göz önünde bulunduran bir işletme gerçekten.

Yemekleri anlatmaya başlamadan önce belirtmem gereken diğer bir nokta da, Gar Lokantası’nın misafirlerine, yaz mevsiminde menüsüne eklediği, her hafta Cuma akşamları açık havada  kuzu çevirme yeme, her Perşembe Ankara Dönerini tatma imkanı sunuyor olmasıdır.

Gar Lokantası, Türk Mutfağının en güzel örnekleri, ev yemeği çeşitleri, ızgaraları ve son derece geniş Balık menüsü ile iddialı bir lokanta. Mekanın en önemli özelliklerinden biri de menünün günlük olarak değişmesi. Mevsime göre sebzelerin, balıkların ancak kendi sezonunda bulunduğu bir mekan. Masaya oturduğunuz zaman garson size o gün menüde bulunan yemekleri sıralıyor, eğer ısrarla menüden seçmeye kalkarsanız seçtiğiniz yemeğin o gün olup olmadığını mutlaka sormanız gerekiyor.

Zengin çeşide sahip mezeleri de yine kendiniz gidip içeriden görerek seçiyorsunuz. Bizde büyük bir iştahla ve heyecanla mezelere göz gezdiriken, Ankara’da iklimin verdiği çoraklıktan mıdır bilinmez yeşile olan hasretle ve İzmirli arkadaşlarımızın memleket özlemi ile 🙂 gözümüz yeşilliklere kayıyor. Tercihimizi de elbette deniz börülcesi, turp otu, kaya koruğu ve tabi ki olmazsa olmaz zeytin yağlı yaprak sarmadan yana kullanıyoruz. Hepsinin de damakta bıraktığı tad bambaşka, yeşilliklerin üzerindeki ekşili mayhoş sosu ağzımızı daha da sulandırıyor. Gelelim ana yemeklere; az öncede bahsettiğim gibi Gar Lokantası’nda menü oldukça zengin, bir keşifde tüm lezzetleri arka arkaya sıralamak mümkün değil, en az bir kaç ziyaret yapmak gerekir ki, birinde balık menüsünü, diğerinde geleneksel Türk Mutfağını, bir diğerinde de ızgara çeşitlerini deneyebilmek ve hepsinde de ayrı ayrı ne kadar iddialı olduklarını görmek gerekiyor.

Bizim keşif akşamındaki ana yemek tercihimiz ağırlıklı olarak ızgara çeşitleri üzerinde yoğunlaşıyor. Mantarlı kuzu kavurma, Patlıcan yemeği, ızgara köfte ve kuzu şiş seçimlerde favoriler arasında. Tatlı seçiminde geleneksel tatlılardan ekmek kadayıfı favori oluyor.

Mekanda bulunduğumuz süre boyunca garsonlar, tüm masanın servisini, bardakların dolup boşalmasını itina ile çok dikkatli takip ediyor, bazen aynı dili tutturamasak, küçük yanlış anlaşılmalar olsa bile istekleri derhal yerine getirmek ve bizi memnun edebilmek için oldukça gayret sarf ediyorlar.

Yemeğin arkasından gelen meyvelerin tazeliği ve olgunluğu, insana acaba tek tek mi seçtiler diye düşündürecek cinsten. Meyveleri de bu kadar yemeğin arkasına itiraz etmeden keyifle yerken bir taraftanda kulağımıza gelen müzik, gözümüzü alamadığımız güzel çiçekler ile bu hoş ambiyans içerisinde yaz akşamının tadını Sonradan Gurmeler olarak çıkarıyoruz.

Bir keşfi daha birlikte keyifle yapmış olmanın verdiği mutlulukla meknandan çıkarken fotoğraf çektirmeyi de unutmuyor. Mekanın girişinde Gar Lokantası çalışanları ile birlikte pozumuzu vererek bir daha ki buluşma için yüzümüzdeki tebessümle vedalaşıyoruz.

Ankara’dan Sevgiler,

Tuğba Özcan

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum