Skip links

Tavukçu Lokantası – Ankara

Bu hafta, Ankara Sonradan Gurmeleri olarak yöresel mutfaklarımız arasında ayrı bir yeri olan Karadeniz mutfağının birbirinden güzel lezzetlerini tatma olanağı bulduk. Keşif mekanımız Karadeniz yemeklerinin geleneksel usül ile pişirildiği ve birçok müdavimi olan son derece özel bir mekan olan Tavukçu Lokantası idi.

Keşfimize katılan tüm gurmelerimiz buluşma saatinde mekanımıza gelerek, masada yerlerini aldıktan sonra iştahla yemeklerimizi seçiyoruz. Tabi tüm bu güzel lezzetler arasında tercih yapmak hayli zor. Biz de yemeklerin hepsinden ayrı ayrı tadabilmek için masayı donatıyoruz.

Muhlama, Turşu Kavurma, Hamsi ızgara, diğer mevsim balıkları, salata, Hamsi kuşu ile masa bir uçtan öbür uca kadar doluyor. Her biri tam kıvamında pişirilmiş ve son derece lezzetli yemekler. Bu lezzetin sırrını sorduğumuzda Tavukçu Lokantası’nda yapılan yemeklerin malzemelerinin özel olarak Karadeniz’in çeşitli bölgelerinden getirildiğini öğreniyoruz. Yemekleri kadar malzemeler de orjinal. Örneğin; Turşu Kavurması malzemeleri, mısır unu, Rize’den, Muhlama’da kullanılan peynir ve tereyağı ise Trabzondan getiriliyor.

Tavukçu Lokantası’nın en önemli özelliği de geleneksel Karadeniz lezzetlerini eski usüle uygun şekilde pişirerek misafirlerine sunan bir yer olması. Hamit Bey örneklendirerek konuya açıklık getiriyor; günümüzde Hamsi Kuşu adıyla 2 hamsiyi birleştirip yumurtaya bulayarak pişiren yerler olduğunu ve aslında geleneksel usülle hamsi kuşunun yapılışının çok daha  farklı olduğunu belirtiyor. Kendilerinin özel hazırlanan iç malzeme ile yaptıkları Hamsi Kuşu’nun ise oldukça lezzetli olduğunu belirtmeliyim.

İşletmenin sahibi Hamit Poyraz Rize Pazar’lı, yani tam bir Karadenizli. Son derece güler yüzlü ve sıcak bir karşılama ile birebir Hamit Bey’den Tavukçu Lokantası’nın hikayesinin günümüze kadar olan kısmını dinliyoruz.

1969 yılında Tavukçu Lokantası’nı İsmail Poyraz  (Hamit Bey’in Babası) devralıyor. Ancak lokantanın geçmişi bir hayli uzun, 1930 yılına dayanmakta. Bu özelliği ile de Ankara’nın en eski lokantası olma özelliğine sahip olduğunu belirtiyor Hamit Bey. Bugün Karadeniz yemekleri ile ünlü olmasına rağmen 1930’larda tavuksuyu çorba ve tavuk pilavı ile meşhur olan mekanın ismi de bu yüzden Tavukçu Lokantası olarak günümüze gelmiş.

Kendilerinden önce devralan işletmeciler de Karadenizli olduğu için zamanla Karadeniz yemeklerine ağırlık vermişler. 1969 tarihinde İsmail Poyraz işletmeyi alınca da, bir Rize’li olarak bu geleneği devam ettirmiş ve Karadeniz mutfağını en iyi şekilde yaşatmayı sürdürmüş. İsmail Bey bu mesleğe yıllarını vermiş tecrübeli bir işletmeci. Hamit Bey ikinci kuşak patron olarak günümüzde başarı ile işletmeyi devam ettiriyor. Hamit Bey’in söylediğine göre Tavukçu Lokantası, karadenizlilerin Ankara’da akrabasını, dostunu ya da tanıdıklarını görebileceği tek yer.

Yemek çeşitlerine gelince; Kara Lahana Çorbası, Karadeniz usulü pide çeşitleri, Hamsili Pilav, Kara Lahana Sarma, Muhlama, Turşu Kavurma, Akçabat Köfte, balık çeşitleri, tavuk çeşitleri, tatlılardan, Laz Böreği ve sütlü Kadayıf gibi daha sayamadğımız hepsi özenle hazırlanmış seçkin bir menüye sahip. Fiyatları ise, her yerde bulamayacağınız bu özel yöresel yemekler için son derece uygun. Ailenizle, arkadaşlarınızla keyifle yemek yiyerek iyi vakit geçirebileceğiniz güzel bir mekan.

Lezzetli yemek yenilen mekan kolay unutulmaz. Tavukçu Lokantası da lezzeti ile her zaman hatırlayacağınız bir mekan.

Unutmadan! Olur da Hamsi Pilav yemeye giderseniz aklınızda bulunsun sadece hafta içinde pişiriliyor ve eğer akşam yemeğe gidecekseniz de mutlaka arayıp ayırtmanız gerekli çünkü akşama kadar tükeniyor.

Sevgiyle kalın,

Tuğba Özcan

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum