Skip links

Ritsa Mantı – Kadıköy

“Az bilinen ama çok gidilen” mekanları keşfetmek, ülkemizin zengin mutfağını çok bilgili olmasak da dünyaya anlatmak ve tanıtmak vizyonu ile yola çıkan “Sonradan Gurmeler” olarak bu hafta Moda’daki Ritza Cafe’de  idik.
Parmaklarımızı yedik.
Yemekleri tanıtmadan bu tabir iddialı gibi gelebilir ama hak hakkettiler. Yakında Bilal konu hakkında yapılan değerlendirme notlarını atacak. Sonradan Gurmeler endeksi diyelim buna da !
İnternetteki tanıtımları aşağıdaki şekilde;
” Ev Hanımı bir annenin atalarından miras kalan marifetli elleri, Ritsa Cafe’de özel Çerkes tatlarıyla konuklarını lezzet yolculuğuna çıkarıyor.
İsmini Abhazyadaki Ritsa Gölü’nün eşsiz huzurundan etkilenerek alan Ritsa Mantı, Çerkes lezzetleri ve keyifli atmosferiyle uzun zamandır gözde mekanlar arasında.
Haluj (çerkeslere özgü bir çeşit mantı) ve özel Çerkes yemeklerinin yanı sıra; özlenen tadıyla hazırlanmış -belkide en iddialı- Türk mantısı, günlük olarak değişen yemek çeşitleri, pilav, makarna, börek ve tatlı çeşitleri mevcut. Bir gün öncesinden sipariş verildiği takdirde bu lezzetleri kendi evinizde konuklarınıza ikram etmeniz de mümkün.
Ev Hanımı bir annenin özeni ile hazırlanmış yemekleri tatmak için; pazar günü hariç her gün 09:00-21:00 arasında ziyaret edebilirsiniz…”
İşte bahsi geçen ev hanımı teyzeyle tanıştık bugün.
Mekan küçük mü küçük.
16 kişi gelin başka yerimiz yok dediler bize.
Tamam dediysek de sonradan:) katılmak isteyenleri kıramayınca mekana 20 kişi gittik.
Ben başta ayakta kaldım, sonradan yer sahibi oldum. Malum telefon durmadı bugün, her arayana, organizasyon sahibi olmasak da “he” dedik .
Bir de geç gelince böyle oluyor, üstüme yapıştı zaten. Yakında atacaklarmış gruptan da, alttan alttan haberleri alıyorum:) Bu yazıyı da o gazla yazıyorum…
Neyse, mekanın adı Ritsa. Abhazyadaki bir gölden alıyor ismini.
Yemeklere gelince, ben gelmeden masalara çiğ böreği andıran börekler gelmiş ama oradaki adı “aç aç” böreği imiş. İçinde çerkez peyniri ve tımbra otu( kekikgillerden) var, ve lezzeti bundan geliyormuş.
Çerkez tavuğu, olmadan olmaz tabi. İçinde ceviz, kaçamak (mısır unundan yapılan kıvam) ve açika (çerkez yöresine özel acılı baharat ezmesi) ile yapılıyor.Ceviz ve ezerek çıkarılan yağı lezzetin sırrı.
Konu ile ilgili ev hanımı teyzemizin bilgi aktardığı video :
[dailymotion id=xcn45w]
Ne de dikkatli dinliyoruz:) Bir de o arada yemek yemesek !
Sonrasında Harşil geldi masamıza. Ispanaklı cevizli yoğurtlu yemeğin adı. ıspanak gilleri (ıspanaki pazı, ısırgan otu) ile yapılıyor.Once haslanıp, ceviz, yogurt, soğan ve acika ile karıştırılıyor.
En son da mantımız geldi . Adı Haluj – cerkezlere özel bir mantı. içinde cerkez peyniri var.
Çin mantısı (Tam hatırlamadım ama JiaZhı diyordum orda:) ve Türk mantısı yanında değişik bir lezzet. Baharatı bolca, ve yoğurtsuz sunuluyor Çin mantısı gibi. Ama biraz kızartılmışı diyebiliriz.
Güzeldi. Sohbetimiz de keyifliydi. Bundan sonra sanırım gezi ekibini en azından 20 kişi ile sınırlamak gerekecek. Yoksa kalabalıktan lezzeti tatmayı bırakın, oturmaya yer kalmayacak:)
Sonradan Gurmeler iyi geceler diler…
Afiyet olsun!
Ömürden Sezgin
’04
http://www.omurdensezgin.com
Not: Hızlıca takip edilen bir noktaya gelen Sonradan Gurmeler yüzünden 5 kilo kadar aldım. Gezilerimize katılmak isteyenleri şimdiden uyarayım. Kafamızda bir de ” sonradan spor yapacaklar” grubu var:) Yoksa durum fena….
Ek: Keyifli sohbetimiz ve lezzetimizden fotolar….Fotolar: Eren Özata

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum