Skip links

Baklavacı Bayramoğlu

Sıcak bir Cumartesi akşamı Bekir Bey’in misafiri olarak oldukça merkezi bir konumda, Şişli Camii karşısında bulunan Baklavacı Bayramoğlu’nu ziyaret ettik bu hafta.

Sabahları Şişli’de yaşayan veya Şişli’ye yolu düşenlerin müdavimi oldukları poğaçaları, öğlen börekleri, akşam tabiki baklavaları, pastaları ve çeşit çeşit tatlılarıyla ağız sulandıran bir mekan Bayramoğlu. Gerek temizliğe verdikleri önem, gerekse aydınlatmadan diğer detaylara gösterdikleri hassasiyet girer girmez farkediliyor. Fark yaratan, donatımlı ve işini severek yapan bir yerde olduğumuzu anlıyoruz.

Öncelikle Baklavalardan başlıyoruz tatmaya. Kullanılan tereyağın, fıstığın farkı hemen hissediliyor, kokusundan ve tadından. Uzun uzun, sorularımıza cevaplar alıyoruz; malzemeleri nereden aldıklarını, ürünlerini hazırlarken, pişirirken hangi inceliklere dikkat ettiklerini anlattıyor Bekir Bey. En kaliteli malzemeyi en uygun fiyata sunmak üzerine konuşmalarımızda sıkıntıları hep daha iyiyi yaratmak, sunmak adına.

Baklava için kullanılan tereyağın Urfa dan geldiğini öğreniyoruz. Öyle sıradan bir tereyağı değil, yılın sadece bir ayında üretilebilen bu özel tereyağını özenle seçiyorlar. Bir diğer ana malzeme Un. Tercih ettikleri kaliteli Konya Unları olurken bunun da en iyi şekilde harmanlananını kullanmaya çalışıyorlar.

Ustalıklarının inceliklerini sorgularken pişirme usulünün de özel olduğunu anlıyoruz. Gazlı, normal bir fırında pişirmek yerine zahmetli de olsa Odun Fırınında pişiriyorlar Baklavaları. Çıtırlık, yerken hissedilen gevreklik ve olgun sarı rengi buradan geliyor Baklavaların.

Bir diğer fark yaratan malzeme tabiki fıstık. Baklavalık fıstık’ın seçiminde çok titiz olduğunu üstüne basa basa söylüyor Bekir Bey. Baklavalık fıstığın ne kadar nadir ve değerli olduğunu anlıyoruz konuşmalarından. Fıstık ağıcından bir dal inceliyoruz baklavaları tadarken.

Bize sunulan lezzetlerden bazıları özetle; Fıstıklı Dürüm, Şöbiyet, Sütlü Nuriye, Fıstıklı Baklava, Çilekli Pay Pasta, Çikolatalı Ek Pasta, Muzlu Rulo Pasta, Kuru Pasta, Peynirli Su Böreği…

Lezzetleri tadarken malzemelerin bulunması, bu malzemeleri birleştirirken gösterdikleri özen ve çekilen bu zahmetleri tekrar tekrar düşünüyor ve bir kez daha daldırıyoruz zevkle çatalımızı leziz Fıstıklı Dürüm’e.

İçten misafirperverlikleri ile bizleri ağırlayan Baklavacı Bayramoğlu çalışanlarına ayrıca teşekkür ederiz.

Sevgiler

Gökhan GÜLER

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum