Skip links

Bağdat Sofrası – Ankara

Bir cumartesi sabahı güne uyandık. Akşam sonradan gurmeler ekibiyle yeni bir keşif  ‘ Bağdat Sofrası’  Arap mutfağından farklı lezzetleri tadılmayacağımız yeni bir durağımız.  5 Ekim 2010’da kurulan Bağdat Sofrası Kerkük’te yaşamakta olan Türkmen Necmettin CANABAZ ve Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencilerinden biri de bu keyifli ve emek yoğun dahil olduğu bir lezzet serüveni.

Mithatpaşa Caddesi üzerinde merkezi konuma sahip olan Bağdat Sofrası’na güleryüzle karşılandık. Masada yerini almış sonradan Gurmeler ekibi’nin uzun masamızdaki yoğunluğunu görünce yüzümüzdeki gülümseme derinleşti ve anı lezzetli tatlarla bütünledik. Masamızın salatalar, ezmelerle hazırlanmasının ardından sıcacık lavaşlarla başladık, menümüzde yer alan Bağdat Kebap,Halep Tava ve Arap mutfağının lezzet yolculuğunda seçilmediğimiz tatlardı. Falafil lezzet ortaklığımıza dahil olan lezzetlerdendi. Etrafımızı sarıveren içten, tüm yapılan yemekleri bizlere tanıtan, damağımıza yerleşikleşen tatlara dair keşifimizde Arap mutfağına dair meraklı sorularımıza sabır ve keyifle yanıtlar sunan çalışanlar ve mekan sahibimiz Necmettin Canabaz. Necmettin Bey özenle tüm malzemelerini özellikle baharatlarını Irak- Kerkük’ten Ankara taşıyan bir lezzet ustası.

Akşamın süprizi semaverde karanfil ile harmanlanmış Irak-Kerkük’ten gelen kaçak çayımızı doldurma keyfini paylaşılmamak için sıraya girdik adeta. Anlarımızı keyifli sohbetlerde uzanan kahkahalarımız damağımızdaki lezzetin yansımasıydı. Masamıza uzanan süprize sohbetimizi tatlandırıcı etkisiyle kabak tatlısı da dahil oldu Mekanın dekorasyonu özenli ancak farklı dokuların harmanlanması sebebiyle biraz karışıktı. Özellikle dış mekana uzanan bir pencereden bizi karşılayan akvaryum şeklinde resmedilmiş ara bölmenin oluşum sebebini Necmettin Bey’e sorduğumda yaz aylarında alanın ışıklandırıldığını ve hoş bir ambiyans oluşturduğundan bahsetti. Hatta misafirlerin bu ortamı çerçeve yaparak resim çektirdiklerini anlattı. Necmettin Bey heyecanlıydı; Biryani Pilavı ( Sarı üzüm,patates, tavuk ve badem Arabistan baharatları pilavımızın ana malzemeleri arasında )Kasta Tatlısından Bağdat Sofrası’na katılımlamak istediği tatlardan bahsetti. Sohbetimizi esnasında küplerde yapılan siyah havuç ve pancar turşusunu tadına ortak olma istediğimizi kırmadı.Bizlerle keşiflediği yeni tatları paylaşılmamak için Bağdat Sofrası Kurucusu Necmettin Bey ile sözleştik ve değerli lezzet ortaklığımızı zamanın ışığına bırakarak eve dönüş yolu için bir daha ki keşfimize değin ayrıldık.

Haftanın Gurmebaşı olarak heyecanla deneyimlediğim bu keyfi önümüzdeki haftalarda üstlenecek grup arkadaşlarıma başarılar…

Sonradan Gurmeler ekibiyle içinde bulunduğum keşiflerle sizlerle mutluyum.

Ebru BALCI

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum

  1. Mutlaka gidilmesi, yemeklerinin tadilmasi gereken bir yer