Skip links

Balabankara – Ankara

Duyduk ki Eskişehir’in meşhur Balaban Kebabı Ankara’da Balabankara ile hayat bulmuş. Biz de bu hafta, Eskişehir’in bu özel lezzetini tatmak ve Balaban Kebabını tanıtmak için Sonradan Gurmelerimizle Ankara’nın çiçeği burnunda işletmesi Balabankara’nın yolunu tuttuk.

Balabankara oldukça modern dekore edilmiş, rahat, sıcak bir mekan. Mekan duvarları, Eskişehir fotoğrafları ile çevrili, bütünlüğü ve uyumu sağlamak için emek harcandığı belli, kurumsal renkler dekorasyon ve ekipmanlarda dengeli bir şekilde kullanılmış. Ayrıca mekanda temizliğe son derece özen gösteriliyor. Her yer pırıl pırıl. Servis personeli ve tüm çalışanlar oldukça güler yüzlü, servis ve diğer isteklerin hızla yerine getiriliyor.

Mekanın kuruluş hikayesini sahiplerinden dinliyoruz; Balabankara 3 ortaklı bir işletme. 3 genç girişimcinin bir araya gelmesi ile hayata geçen mekanın Eskişehir’de de merkezi bulunuyor. Bu genç ortakların aynı zamanda oldukça başarılı bir eğitim hayatına sahip olduklarını öğreniyoruz. Ortaklar sırasıyla; Tahir Topçuoğulları (kendisi Eskişehirli), Odtü Petrol Mühendisliğinden mezun olup üzerine Hacettepe Üniversitesinde İşletme mastırı yapmış. Berk Oran, Başkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu, Ahmet Topçuoğlu, Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği mezunu. İçlerindeki ticarete atılma ve işletme kurma isteğinin aynı zamanda aileden geldiğini öğreniyoruz. Bu kadar eğitimin üzerine neden işletmeciliği seçtiklerini sorduğumuzda; “Ticaret ile uğraşmak insanlara hizmet etmenin güzel bir yolu, onları memnun etmek, almak satmak ve para kazanmanın ötesinde bir başarı” diyerek işletmeye olan ilgilerini oldukça güzel bir şekilde ifade ediyor Tahir bey.

Merkezleri olan Eskişehir’de hizmet verdikleri süre içerisinde İstanbul, Ankara, Bursa gibi çevre illerden gelen müşterilerinden sıkça duydukları soru ise, neden Eskişehir dışında da şube açmıyorsunuz sorusu olmuş. Bunun üzerine zaten ailede var olan işletmecilik deneyimleri ve girişimci ruhları ile Kasım 2010’da Balabankara’yı hizmete açmışlar. Tahir Bey, açtıkları şube ile bu özel lezzetle Ankaralı’ları da tanıştırdıklarını dile getiriyor.

Balaban Kebabı’nı anlatmaya geçersek; Eskişehir’in meşhur yemeklerinden biri olarak ün yaptığını söylemek gerekir. Tatar mutfağı, aynı zamanda Eskişehir yöresel yemek kültürünü oldukça etkilemiş ve tanınan bir mutfak. Balaban Kebabı da yine aynı şekilde Tatarca söylenişinden aldığı ismiyle bugünkü şöhretine kavuşmuş bir kebap.

Balaban, Tatarca (Kırım Türkçesi) ve eski Türkçe’de büyük anlamına geliyor. Balaban Kebabı porsiyon olarak büyük ve bolca malzeme içeren bir kebap olduğu için bu ismi almış. Oldukça doyurucu ve lezzetli olduğu kadar, aynı zamanda pek de hafif sayılamayacak bir kebap çeşididir.

Kebabın yapılışından bahsedecek olursak; kullanılan dana etinin sinirleri yağları vb. temizlenerek, et çekiliyor ve dinlendiriliyor. Kebabın pidesi üzerine kemik suyu, özel hazırlanan sos, yoğurt ve tereyağı ilave ediliyor. Balaban Kebabı’na lezzetini veren ve diğer kebaplardan ayıran başlıca özelliği de pidelerinin kemik suyu ile ıslatılması. Daha sonra üzerine köfte ve isteğe bağlı dana eti de koyuluyor, olmazsa olmazı közlenmiş domates ve biberler, yanına soğan’da eklenerek servise sunuluyor.

Balabankara’da bu geleneksel lezzeti yaşatmak için oldukça özenli çalışıyor. Balaban Kebabı’nda kullanılacak etler özel olarak seçilip, çekilerek hazırlanıyor, altına döşenen pideler hergün Eskişehir’den getirtiliyor. (işletmecileri, Ankara’da Balaban Kebabı için pek çok yere pide yaptırmış ancak aynı tadı bulamadıkları için en sonunda pideleri hergün Eskişehir’den getirtmeye karar vermişler.)

Balabankara’nın, Balaban Kebabı kadar iddialı olduğu bir diğer çeşidi ise Tavuk Izgara, 16 farklı baharat içeren özel tarifli sosla hazırlanan tavuklar bir gün öncesinde de sütte dinlendiriliyor. Oldukça lezzetli ve eti diğer tavuk etlerine oranla son derece yumuşak.

Balabankara menüsünde çeşit az ve öz, ancak oldukça iddialı. Çeşitler; Mevsim salata, Gavurdağı Salata, Çoban Salata, Turşu, Bulgur Pilavı, Balaban Köfte, Balaban Karışık, Balaban Şiş, 16 farklı baharatla hazırlanan özel soslu Tavuk Şiş, Tavuk Kanat, Fırın Sütlaç, Bağdat Tatlısı, Dondurmalı İrmik Tatlısı’ndan oluşuyor. İçeceklerde de Şıra, Niğde gazozu gibi her yerde bulamayacağınız farklı seçenekler de karşınıza çıkıyor.

Beğeni ile karşıladığımız ve yaptığımız keşif  boyunca oldukça keyif aldığımız mekanda, çaylarımız içerek muhabbetimizi tamamlıyoruz. Mekanın işletmecileri ve çalışanları ile birlikte meşhur pozumuzu veriyoruz. Balaban Kebabını Ankara’da temsil eden Balabankara’nın kalitesini ve güler yüzlü sıcak ortamını her zaman sürdüreceği yönündeki iyi dileklerimizle bir keşfimizi daha tamamlıyoruz.

Yeni keşiflerde gurmek guruşmek dileği ile…

Sevgiler,

Tuğba Özcan

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum

  1. Eline saglik Tugba cok guzel bir yazi; kaleminden/klavyenden bal damliyor. Anlasilan bu mekani mutlaka listeye eklemek gerekiyor.
    Sevgiler,