Skip links

Nizam Pide Salonu Beyoğlu

Türkiye’nin Tescilli İlk Pidecisi Nizam Pide,

Bazı meslekler insana genetik bir mirastır. Nizam Pide’nin kurucusu Nizamettin KIZILKAYA için de geçerli bu durum. Dede, baba mesleği olan fırıncılık ve pidecilik serüvenine Rize’de bir müddet nakliyecilik ile uğraştıktan sonra başlıyor. İşi dolayısıyla Türkiye’de pek çok ili gezen ve dolayısıyla farklı mutfak kültürlerini arşivinde toplayan Nizamettin Bey daha sonra İstanbul’da Balık pazarında açtığı Nizam Pide’de bu tecrübelerinden yararlanıyor. Hayalindeki gibi baba mesleğine dönmenin sevincini disiplinli iş anlayışıyla birleştirerek, lezzeti nam yapmış pideleri ve enfes sütlaçları ile bir markaya dönüştürüyor. Nizam Pide Salonu (NPS) Türkiye’nin ilk tescilli pidecisi unvanını gururla taşıyor.

Sonradan Gurmeler olarak bu güzel aile işletmesinin namını duyduk ve aydınlık bir cumartesi günü mekanın kapısını çaldık! Bizi güler yüzüyle mekanın işletmecisi İsmail Bey karşıladı. Beyaz Zambak Belgesi ile hijyenikliği tescillenmiş, buram buram Karadeniz pidesi kokan ve yaşanmışlığı duvarlarındaki resimlere yansımış mekanı keşfe koyulduk..

Galatasaray Lisesi’nin karşısındaki sokaktan İniliz Konsolosluğuna doğru devam ettiğinizde ikinci sağda Kemer hatun caddesinde rahatlıkla bulabilirsiniz mekanı. Evlere ve iş yerlerine servis yapılıyor. Yazın birkaç masa da kaldırıma konuluyor, ancak mekanın açık kısmı bununla sınırlı değil, en üst katında bir de terası mevcut. Çevredeki esnaflar tarafından da sıklıkla tercih edilen mekanda etkinlik günün de ben de Avrupa Pasajında bir antikacı dükkanı olan çok sevdiğim Nurettin Abi’ye rastlıyorum tesadüfen. Mekanın profilini bir de esnafların gözünden inceliyoruz. Yorumlar hep aynı ortak noktada buluşuyor. Günlük mis gibi sulu yemekler, tadına doyulmaz pideler ve enfes sütlaçlar.. Mekanın Büyükparmakkapı’da ve Halaskargazi de iki şubesi daha var.

Lezzet turumuza başlamadan evvel, gerçek bir Karadeniz Pidesi nasıl yapılır sorusunun cevabını aradık. Malum cevap pide ustasından geldi, ancak sakın yanlış anlamayın bu cevap sözlü değildi. Hepimiz sustuk ve ustanın pratik hareketleriyle bir pide hamurunu Türk Mutfağının vazgeçilmez lezzetleri olan pastırma, sucuk, kavurma gibi malzemelerle nasıl süslediğine şahit olduk. Pideci küreğinde son halini alan pidelerimizi fırına uğurlayıp mekanın üst katında bize ayrılmış olan masamıza geçtik.

Süzme mercimek, Ezogelin, işkembe, kelle paça çorba alternatifleri arasında oyumuzu süzme mercimekten yana kullandık. Çok da iyi etmişiz. Çorbaların şahı süzme mercimekle başlar bir yemek, rengarenk görüntüsüyle iştahımızı kabartan mevsim salatasıyla devam eder! Peki ya pideler? Pideler fırından sıcak sıcak geliyor, el yakıyor! Bol seçenek arasından Nizam Spesiyal  Doktor Nizam, Gurme Karışık, Kapalı Karışık, Kuşbaşılı Kaşarlı pidelerden seçiyoruz. Paylaşımı en rahat yiyeceklerdendir pide. Farklı pidelerin tadına bakma şansımız oluyor böylece.. Hepsi birbirinden nefis, malzemenin kalitesi ise kendini belli ediyor. Yoksa pastırma, kavurma, sucuk gibi yiyecekler bir araya gelmesine rağmen nasıl böyle hafif bir pidenin ortaya çıktığını algılamak çok güç!

“Pidenin yanında ne içilir?” sorusuna bir ağızdan “ayraaaaaan” diye cevap verince birkaç dakika içinde bol köpüklü devasa kupalarda geldi ayranlarımız. Pidelerimize eşlik eden mevsim salata capcanlı rengi ile masamızı süsledi. Ağzının tadını bilenlerin muhabbeti de çok lezzetli oluyor. Pidelerimizin tadına tat kattı gülümseten anılarımız, mizahı bol yaşanmışlıklarım. Kahkahalarımızla mekanı inlettik, sanki evimizdeymişiz gibi, konu komşu akrabamızla bir aile ortamındayız gibi. Bu muhabbete şöyle tavşankanı çaylar ne de güzel gider demeye kalmadan geldi çaylarımız. midemizde’ki yerine daha iyi yerleşti pidelerimiz.

Pidelere dalıp enfes sütlaçları unuttuğumuzu sanmayın! Son gülen iyi gülermiş, son yenen hele böyle enfes bir tatlıysa iyi gidermiş .Yemeğimizin başından beri bizimle çok güzel ilgilenen garsonumuz “Sütlaçlarınızı nasıl alırdınız?” diye sorduğunda birinci sınıf öğrencilerinin ki telaşlı, sabırsız, heyecanlı bir uğultu oluştu. Benimkisi fındıklı olsun, ben ballı muzlu isterim, üstüne sade dondurma da koyar mısınız?, ben atomdan vazgeçmem, Nizam’ın geleneğini terk etmem curcunası koparken, elinde bir tepsi dolusu sütlaçla geri dönen garsonumuzu görünce kısa bir sessizlik oldu ve sonra ilkinden daha da uğultulu tatlı bir tatlı telaşı .Sütlaç sevmeyen bir Sonradan Gurmemizin de afiyetle porsiyonunu bitirdiğini görünce işte budur dedim. Sütlaç Nizam’da yenir! Atom Sütlacı sadece Nizam Pide’de bulabilirsiniz. Sütlacın üzerinde fındık ile birlikte kuru üzüm, kayısı, incir, bal, muz ve lokum bulunuyor. Yedikten sonra eritmek için İstiklal Caddesini boydan boya 5-6 kez turlamak gerekebilir. Ama sakın gözünüz korkmasın, kasenin dibine nasıl ulaştığınızı anlamıyorsunuz bile..

Güzel lezzetlerle midenin, hoş sohbetlerle ruhun doyduğu bir Sonradan Gurmeler etkinliğine ev sahipliği yaptığı için Nizam Pide Salonu işletmecisine ve çalışanlarına çok teşekkür ederiz.

Bizde bu keşif arzusu oldukça daha pek çok mekanı arşivimize ekleriz!

Şimdilik bizden bu kadar, takipçilerimiz etmesin evham, keşfe her daim devam!

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Nilgün Sultan KARAKAŞ

Nizam Pide Salonu

Kamer Hatun cad. No:13 Beyoğlu / İstanbul

Adres tarifi : Galatasaray Lisesinin Karşısındaki Caddeden İngiliz konsolosluğuna doğru giderken ilk sağ değil ikinci sağdan içeri girildiğinde sol tarafta kalıyor.

Tel : 212 249 55 01

www.nizampide.com

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum