Skip links

Durak Kebap – Kadınlar Pazarı / Fatih

SİİRT’TEN İSTANBUL’A UZUN BİR YOLCULUK- EKİM 2010

İşte yine Fatih’te, “Kadınlar Pazarı”ndayız! Buraları mesken tuttuk epeydir, kararlıyız sevgili dostlar, her metrekaresini gezeceğiz!

Ülkemizde o kadar yaygın bir yemek türü ki kebap, nereye gitsek bu yiyeceğin birbirinden lezzetli ve çeşitli örneklerine rastlıyoruz. Bu hafta da Siirt’in bıçak kebabını tatmak üzere, gurme başımız Banu’nun önderliğinde Durak Kebap’ın yolunu tuttuk.

1953 yılından beri Siirt’in Cumhuriyet Meydanı’nda hizmet veren ve bıçak kebabı denilince akla ilk gelen isimlerden biri haline gelen Durak Kebap, 2. kuşağın önderliğinde, lezzet durağını İstanbul’a da taşıma kararı alır. Kapasitesi oldukça yüksek olan bu mekanın, 101 kişiyi aynı anda ağırlayabilme özelliği var. Bir diğer özelliği ise yenilikçi olması… Bu konuyla ilgili detayları ilerleyen bölümlerde anlatacağım. Ama önce, 2010’un ilkbaharında yeni yerinde açılan bu lokantada neler yiyebilirsiniz ve biz neler yedik, onlara bir göz atalım…

Bizler için hazırlanan mönüde elbette ki bıçak kebap, mercimek çorbası, çoban salata, çiğ köfte, farklı bir tat olarak deneyimlediğimiz kekik salatası ve leziz tatlı sarı burma vardı. Ülkemizde nerdeyse her mevsim; sabah veya akşam bolca tüketilen ve Türk mutfağının vazgeçilmez başlangıcı olan çorbayla girişi yaptık. Üzerinde sosla ikram edilen mercimek çorbası, kıvamı ve lezzetiyle evde pişen çorbaları aratmayacak nitelikteydi. Ardından çiğ köftemiz geldi; usulüne uygun yapıldığı için olsa gerek acısı boldu; meraklısı da böyle sever zaten değil mi? Çiğ köfteden çok hazzetmeyenler için de şunu söylemeliyim: en azından tadına bakmalısınız, farkı yakalamak zor olmayacak… Bıçak kebabı, kalın pidelerin üzerine dizilen uzun acılı/ acısız köftelerden oluşuyor. Kebabın en önemli özelliği ise, kullanılan etlerin, kıyma makinesinden geçirilmek yerine, lezzetin daha iyi korunmasını sağlayan zırhlama yöntemiyle hazırlaması. Kekik salatasına gelince, benim favori yemeğim bu oldu! Nar ekşisi, kekik ve biber salçası karışımına zeytinyağı eklenerek yapılan ve tam ortasında yoğurt, kenarlarında ise taze domates dilimleriyle sunulan hafif bir lezzetti. Bol cevizli sarı burma tatlısına ise hepimiz bayıldık; yine kendimden örnek vermem gerekirse, bir yandan Selami ve Adnan Bey’lerin verdiği bilgileri not etmeye çalışırken, diğer taraftan da burmaları ağzıma tıkıştırmayı başardım. Paket yaptırıp evine götüren de oldu; Rana Hanım’ın ellerine sağlık… Çaylarla beraber ikram edilen siyah üzümlerin etrafına serpiştirilmiş taze Siirt fıstıklarına ise yetişemedim; ben dönünceye kadar tat bilenlerimiz tabakları silip süpürmüştü bile!

Mönüde başka neler var diye soracak olursanız: bıçak kebabın patlıcanlı/domatesli/iskender şeklindeki versiyonları, kuzu pirzola/şiş, çöp şiş, tavuk kebap/şiş/kanat ve ciğer şiş mevcut. Gümüş kaselerde sunulan, kepçeleri özel olarak Gaziantep’ten getirtilen ve Selami Bey’in bizzat kendisinin hazırladığı köpüklü ayranı da unutmayalım! Komşularından farklı bir lezzet sunmaya odaklanan mekan sahipleri, bölgenin yaygın yemeği olan büryan kebabı ise mönüsüne koymamış.

Yazımın başında bahsettiğim yenilik ise, bir mühendislik dehası olan baca sistemi! Alt katta bulunan mutfağa yerleştirilmiş bir sistem aracılığıyla oluşan dumanın bir kısmı önce suya hapsediliyor; ardından kalan gaz çok sayıda filtreden geçiriliyor. Bu sayede, pişirme işlemi sırasında oluşan dumanın %99’unun yok edilmesi mümkün. Yani havaya salınan gaz sadece %1 civarında. Kurulu sistemin bir ilk olması sebebiyle ilgili otoritelerden bir ödül alacaklarını öğrendik. Biz de kendilerini çevresel duyarlılıkları ve bu alana yaptıkları katkıdan dolayı tebrik ediyoruz.

Şirket çalışanlarının, esnafın, zaman zaman da kalabalık gruplarıyla bıçak kebabı yemeye gelen öğrencilerin ziyaret ettiği lokanta, haftanın 7 günü 11-23 saatleri arasında hizmet veriyor. Bir de müjde; Durak Kebap’ın çok yakında Koşuyolu’nda bir şubesi açılacak! Kebapları yerken bizleri de hatırlayın  Şimdiden afiyetler, sonradan gurmeler!

+Aslı Göksun Şat+

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum