Skip links

Mutlu Lokantası ve Beton Helva – Ankara

Mutlu Lokantası’nda bize ayrılan arka bölümdeki masaya doğru ilerlerken heyecanlı bir hazırlık kokusu hissediliyordu. Bu resimde, bana düşen hazırlıklarımı yaptıktan sonra menüyü elime alarak yerimi aldım. Ankara Sonradan Gurmeler ekibi toplanıyor ve keyifli yeni yüzler bizlere katılıyordu. Grubumuzla bir yandan yemek siparişlerimiz verirken diğer taraftan birbirimizi tanıyorduk.

İşkembe ve Paça Çorbasıyla açılışı yaptı çoğumuz ve lezzeti damaklarda gülümseten bir tat oturtuverdi. Ardından kömürde dönerimiz yanında cacık, beytimiz, iskenderimiz salatalar şalgam ve ayranlarla yudumlandı. Keyifli bir keşif yapmamızda ortak çalışanlar ve dükkan sahibini de ekibimize katarak lezzet dünyamızı genişlettik.

Mutlu Lokantasındaki yemeğimiz sonrasındaki durağımız yarım asrı aşkın süreyle Trabzon Uzun Sokak’ta varlığını sürdüren Beton Helva’nın Esat’taki Ankara Şubesiydi. Beton helvaya girer girmez gözlerim laz böreği üstünde, özlemdiğim tatlardan.Teyzemin çocukluğumda sık sık getirdiği damağıma işlemiş olan o tat. Ankara Sonradan Gurmeler bir ev sıcaklığında karşılandılar Beton Helva’da. Masamızda her tür helva çeşidi; yaz helvası, kış helvası, çeşit çeşit ikramlarla masamız donatıldı. Karadeniz’in mis çayı da bu özel tatlara eşlik edince tatlı özel bir öğüne dönüşüverdi. Ustamız burma tatlı süprizi yapmış, bu güzel tatların yanında güzel sohbetini eksik bırakmadı.  Beton Helva hikayesini tatların özelliğinin kaynağı üzerine kah ustamız kah ben sözü devraldık. Kağıt helva arasında özel beton helvaya özgü lezzetini bir sonraki keşfimize devrettik. Uzun göl manzaralı Karadeniz’in yeşilliğini yansıtan takvimlerimizi, tattığımız lezzetleri evlerimize götüreceğimiz poşetlerimiz laz böreği, helvalar ve hediyelerimizi de alarak ayrıldık Beton Helva’dan.Bu lezzet keşfine kaynaklık eden tüm dostlara, çalışanlara ve ustamıza özel teşekkürler..

Daha nice keyifli keşiflere

Ankara Sonradan Gurmeler adına ,

Ebru Balcı

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum