Skip links

Merkez Lokantası – Ankara

Sonradan Gurmeler Ankara ekibi olarak Ankara’da belki de tarihi ve ağırladığı misafirler açısından en önemli mekanlardan birini keşfediyoruz; A.O.Ç Merkez Lokantası, 85 yıllık tarihi ile Ankara’nın en eski lokantalarından biri olma özelliğine sahip.

Tarihçesi kısaca şöyle; Atatürk 1925’li yıllarda Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş aşamasında zamanının büyük bir bölümünü çiftlikte geçirmeye başladığı dönemlerde. Büyük önder’in öğlen saatlerinde çiftlikte bulunması nedeniyle, yemek yiyebileceği bir mutfak hazırlanmış ve bu mutfak zaman içerisinde çevrenin ağaçlandırılması ve yeşillendirilmesiyle Atatürk’ün, akşamları dostlarıyla oturup sohbet ettiği, yemek yediği bir mekan halini almış.

1930’lu yıllarda bu mekan lokanta haline getirilip Tarım Bakanlığının işletmesine verilmiş. 1956 yılında bugünkü şekline Alman mimarlar getirmiş. A.O.Ç. Merkez Lokantası, 1975 yılından beri bugünkü işletmecileri tarafından yürütülüyor. Avni Öztürk tarafından işletilmeye başlatılan lokanta, aile şirketi olarak halen M.Ali Öztürk tarafından işletiliyor.

Mekan hizmete açıldığı günden bu zamana kadar halen siyasetçiler, iş adamları, büyükelçiler, sanatçılar gibi çeşitli pek çok gruptan misafirlerine hizmet vermektedir. Mekanın duvarları Atatürk’ün resimleri ile donatılmış. Sonradan Gurmeler Ankara Grubu ile özel olarak ilgilenen Merkez Lokantası Şefi Erdal Çakır sohbetimiz süresince mekanın özelliklerini içtenlikle bizimle paylaşıyor. Ayrıca tüm SG Ankara üyelerimize Atatürk’ün burada yemek yerken çekilen fotoğrafının yer aldığı kartpostallar hediye ediliyor.

Erdal Bey Merkez Lokantası’nda çalışanların oldukça deneyimli olduğunu özellikle belirtiyor. Bütün elemanlar en az 10-12 yıllık deneyimi sahip. Erdal Bey kendisinin de 1982 yılından beri burada çalıştığını belirtiyor. Böylece mekanın ne kadar köklü ve deneyimli olduğunu çalışanların istikrarından da anlıyoruz. Ortalama 35 çalışanı bulunan mekan, hizmet kalitesine  özen gösteriyor.

Gelelim yemeklere ve keyifli keşfimize; Merkez Lokantası  zengin bir menüye sahip. Hergüne özel çorba ve special yemekleri çıkıyor. Haşlama (Salı günleri), Tavuk Dolma (Çarşamba günleri), Ankara Tava (Perşembe günleri), Çiflik Kebabı (Cuma günleri), Talaş Böreği (Pazar günleri), Kuzu Dolma (Hergün), Kuzu Tandır (Hergün), Kuzu Fırın (Hergün), Kuru Fasulye (Hergün), Döner (Hergün), Hünkar Beğendi (Mevsimlik), Su böreği (Pazar hariç hergün) bunun dışında salatalar, arasıcaklar, deniz ürünleri, makarna, pilav, ızgara çeşitleri, mezeler, zeytin yağlılar ve Güney Doğu Mutfağından seçenekler bulabilirsiniz. Ayrıca tatlı olarak Dondurmalı Fırın Sütlaç gibi lezzetleri de tadabilirsiniz. İçki servisi yapılan mekanda Atatürk Orman Çiftliği şarapları da bulunuyor.

Sonradan Gurmeler Ankara ekibi olarak  güzel ve keyifli bir katılım yakaladığımız mekanımızda, 2011 SG  t-shirtlerimiz ile de hep birlikte meşhur pozumuzu vermenin de heyecanını yaşıyoruz. Böylesine anlamlı ve özel bir mekanda keşif yapmanın ayrıcalığı ile bu güzel keşfimizi tamamlıyoruz.

28.01.2011

Tuğba Özcan

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum

 1. Sevgili SG’ler,ilk kez katıldığım bu keşifte ! güzel ve neşeli bir akşam geçirdim. Yeni arkadaşlar tanımanın mutluluğunu yaşadım.Emeği geçenlere teşekkür.
  Ancak yemek olayına ve bu konuda yazılanlara başta içerik olarak itirazım var. Yukarıdaki yazıdan da anlaşıldığı gibi anlatılan sadece lokantanın tarihçesi. Bunu yazmak için hele hele keşif demek için oraya gitmeye gerek yoktur.Bakın yazıda hiç yemekten bahsedilmiş mi? Sadece menü yazılmış.Ben biraz daha objektif yazayım. Bir gurmemiz ısmarladığı şişi yiyemedi çünkü et kesilecek gibi değildi.Bizlere gelen çoban kavurmanın sadece ambiyansı,sunumu güzeldi ama eti son derece kötüydü. Cacık üzerine yemek yağı koymuşlardı sonradan değiştirerek zeytinyağı koydular.Tatlı olarak gelen ekmek kadayıfı ise bu dünyadaki ömrünü tamamlamıştı.Bir bardak açık ayranın fiyatı 4,50 tl ve çoban kavurma 21,00 tl idi.
  Bu mekan yılların restoranı.Birçok kez gittim ancak samimi olarak söylüyorum ki şuan sadece geçmişi ile ayakta duruyor.
  Sevgili gurmeler bir yere gittiğinde orası hakkında tanıtıcı bilgi yazıyorlar ve değerlendirmede bulunuyorlar. Bu da enazından SG’ler için bir referans oluşturuyor.Yani insanları bir hedefe yönlendiriyorsunuz.Dolayısı ile bu işin bir sorumluluğu var.Her gidilen yere methiyeler düzülecek diye bir şart yok.
  Bir diğer husus ise gidilecek yerin seçimi.O yerin keşif olabilmesi için keşif özelliklerini taşıması lazım diye düşünüyorum.Çok tanınan ve bilinen bir yer için keşif kelimesi anlamsız.Yok eğer siz” bizim amacımız bilinen , meşhur , güzel bir mekanda yemek yemektir, ayrıca fiyatı da hiç önemli değildir” diyorsanız o başka. Ona kimsenin bir diyeceği yok,olamaz.Bu yazdıklarım sadec e yapılan mekan gezileri ve sonucu ile ilgilidir. Bir çok arkadaşımız yurtiçi hatta yurtdışı gezilerinde yeme içme mekanları ile ilgili görüş ve önerilerini sağolsunlar paylaşıyor. Bu çok güzel bir olay ve fakat sadece yazanı bağlar.Ancak Sonradan Gurmeler olarak yapılan etkinlikler ve kullanılan logolar tamamen bu site yönetiminin sorumluluk alanına girer ve bana göre bağlayıcıdır.Belki biraz resmi olacak ama uygulamalar için bir konsept oluşturulmasında fayda olacağını belirtmek isterim.
  Kalın sağlıcakla.

 2. ki zaten yorumda yazildigi gibi sahipleride 1-1,5 sene once devir etmislerdir suanki sahipleri orada yazan kisiler degildir..Onada dikkat cekmek lazim rekalam icin eski sahipleri kulanilmamali..