Skip links

Tirebolu Pidesi – Bir Karadeniz klasiği

Geçmiş yıllardan süre gelen kültürel birikim Anadolu’nun farklı bölgelerinde etkilerini hali hazırda korumakta ve hatta artık o bölgelerin en önemli yapı taşları haline gelmiştir.

Nitekim , kültürel etkilerin sofralara etkisi de yadsınamaz.Kimi zaman şehirlerin markalaşmasına da etkili olsa da mutfak zenginliği , ister istemez yeni nesillere de kuşaktan kuşağa yayılmaktadır.

Bu ay Karadeniz’in şirin ilçesi Tirebolu’nun lezzetli pidesini servis eden minik bir lokantaya doğru yol alıyoruz.

Bir Tirebolulu olarak böyle bir lezzeti sizlerle paylaşmaktan nasıl mutlu olduğumu da söylememe gerek yok herhalde.

Tirebolu , Karadeniz’in güzide şehri Giresun’un tarih kokan en nadide ilçesidir.Adını bölgede bulunan 3 kaleden almaktadır. Saint Juan , Andos ve Bedrema kaleleri hala dimdik ve sapasağlam olarak bölgede mevcudiyetini korumaktadır. Kökeni ‘’Tripolis’’ yani 3 kaleden alan ismi zaman içerisinde

Tirebolu olarak değişmiş olup günümüzde de bir kale gibi varlığını korumaktadır.

Kurtuluş Savaşı sırasında Rusya’dan gelen saldırıların durdurulduğu yer olarak bilinen Tirebolu, Rumların ve Türklerin yıllarca kardeşçe yaşadığı yerlerden biridir.

Bölgenin populasyonundan da bahsetmek gerekirse , Kurtuluş savaşı dönemine kadar Rumların nüfusu daha fazlaydı.

E doğal olarak , pidenin de bir Rum yemeği olduğunu ben değil , tarih kitapları zaten yazmaktadır.

Karadeniz’de özellikle Pazar günleri sıklıkla pide yenir.Evde hazırlanan kıyma ve peynir içleri,fırına götürülerek pidelerin hazırlanması ile son bulur.

Bu ritüel toplumun bir yaşam şekli haline gelmiştir ki , en çok ailenin küçük fertlerinin ulvi görevi gibidir.

Pide yemek olmazsa olmazdır.Kıymalı, peynirli , sucuklu , kavurmalı ve hatta pastırmalı.Hamurun narin içeriğine konulup yumurtanın mükemmel etkisi ile sunulur.Yanında bir bıçak ve kocaman tereyağ ile hem de.

Karadeniz’in birçok ilçesinde olduğu gibi Tirebolu’da da, ülkemizde nam salmış birçok pide fırını vardır. Fak Pide salonu , Eren Pide , Barabut Pide , Yazıcıoğlu Pide bunlardan sadece bir kaçıdır.

İstanbul’da ise daha çok yeni olmak kaydı ile Istanbullu’ların beğenise sunulmuş olan Tirebolu Pidesi , Dudullu’da hizmete çoktan girmiş.

Tirebolulu köklü bir ailenin şahane girişimi ile Istanbullu’ların beğenisine sunulmuş olan Tirebolu Pidesi, zamanla müşteri sayısını arttırarak bölgenin tanınmış bir lezzet noktası haline gelmiştir.

Mekanın otopark sıkıntısı yok.Zira önündeki geniş alan , aracınızın park etmesi için ideal bir nokta.

İçeri girdiğinizde , yazlık ve kışlık olmak üzere 2 bölüm gözünüze çarpacaktır.

Yazlık bölümün duvarlarında bulunan kocaman görsellerle Tirebolu’daymış gibi bir hava yaratılmış.

Masaların ahşap olması da samimi etki uyandırıyor.

Mekan içerisine girdiğinizde de , fırının büyüklüğünü göreceksiniz. Taş fırın başında bulunan fırıncı bile Tirebolulu. Yörenin havası suyu ile büyümüş , lezzet ustalarından.

Mekan sahibi Şinası Küçükaslan aslen Akçaabatlı.Ancak bir Tirebolu damadı.Mekanda sadece pide değil, ayrıca kendi yöresinin mükemmel Akçabat köftesini de Istanbullu’ların beğenilerine sunmaktan
da bir hayli mutlu.

Aslen inşaat sektörü ile hayatını idame ettiren Şinası abi , radikal bir karar ile hayallerinin peşine düşmüş. Bütük bir heyecan ile her gün mekanda misafirlerini ağarlamaktan ve yöre lezzetlerini
misafirlerine sunmaktan büyük keyif alıyor. O yüzden bir mekan sahibi edasından ziyade , mekanın herşeyi gibi bir fiil işinin başında.

Tirebolu pidesi , diğer yediğiniz pidelerden biraz daha farklıdır. Yöre malzemeleri pideye lezzet veriyor olduğu kadar , pidenin hamurunun hazırlanışı da bir hayli önemli.

Pideleri, normalden biraz daha kalın. Hamurun , taş fırında pişmesi gerekiyor. Sıcaklığı ise her taraftan almalı.O sebeple , fırın içerisindeki sıcaklığın eşit olarak yayılması gerekiyor.

Pide içeriğinin hamura iyice yedirildikten sonra fırında da belli bir süre kalması şart. Pidenin sunumu öncesi hazırlanışı gerçekten ciddi emek isteyen bir nokta.

Pide, fırından çıktıktan sonra da isteğe göre yumurta kırılabilir. Nacizane önerim pidenize bir adet yumurta kırdırın. Afiyetle yiyeceğinizden emin olabilirsiniz

Karadeniz’de , pidenin yanında mutlaka çay içilir. Zira pide ile çayın birlikteliği et ile tırnak gibidir.

Çay ,pidenin yanında ince belli ile değil , kupayla içilir. Pide çatalla değil , elle yenir.

Böyle özel bir lezzetin fiyatı, bütçenizi çok üzecek cinsten de değil.

Bir haylı içi dolu olan kıtır hamur ile masanızda servis edilen enfes Tirebolu Pidesi için Dudullu’da Tirebolu Pidesi misafirlerini sabırsızlıkla bekliyor.

Karadenizli iseniz , uzun uzadıya sohbetlere hazır olun.

Benden söylemesi , keyif sizi bekliyor.

Şimdiden afiyetle , keşfe devam

Varlık Sezgin

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum