Skip links

Fırıncı Orhan – Ankara

Sonradan Gurmeler Ankara Fırıncı Orhan’ın Çukurambar’daki şubesinde buluştu.  Fırıncı Orhan’ın kendine özgü açılımlarının farklı girişleri bulunmakta, ben kurutulmuş yöresel tatlarımızla süslenmiş alana güleryüzlü sıcacık bir karşılama ile giriş yaptım Fırıncı Orhan’a.  Meyveler, mutfağımızın değerlileri baharatlarımızın mis kokusu, ardından fırından duyulan o özel koku çocukluğumda ekmek fırını önünde sıra beklerken duyduğum türden.

Buluşmamızın hemen ardından keşiflerimizin en keyifli bölümü aşçılarımızla bir aradayız. Bayram tavası,  zeytinyağlı sebze yemekleri, çorbalarımızın lezzetli görüntüsü, zerde tatlısıyla tanışıyor Emrah usta ile üzerine konuşuyoruz. Sıra menüden yemek seçimi yapmaya geldiğinde ustalarımızla yaptığımız sohbetler üzerine keşfe başlıyoruz.

Masamız fırından çıkmış çeşit çeşit ekmek ve Ege’nin zeytinyağı ve zeytini ile tadımlanıyor. Ekmekleri koklaya yeniliyor. Bunun yanında; Fırıncı Orhan’da Mevlana Pide Fırıncı Orhan’ın manav reyonunda gördüğümüz yeşilliklerden hazırlanmış özel salatası sosu ile birlikte sunuluyor. Süt ile marine edilmiş özel dana bonfilemiz de sıcak közlenmiş ezilmiş patlıcan ve közlenmiş domates ve yeşil biberi ile servis ediliyor. Kuzu tandırımız büyük porsiyonu ve yanındaki tane tane pilavı ile bizlere lezzet keyfi sunuyor.

Fırıncı Orhan özel meyve suyu karışımları özgün tatlarından örneğin; “enteresan”; havuç limon ve karpuz üçlüsünden ortak bir tat oluşturulmuş. Ayıca zerde özel bir tat; en büyük özelliği safran ve gülsuyu ile yapılıyor olması içerisinde pirinç, nişaşta, zerdeçal, kuş üzümü çamfıstığı ve nar ile süslenmiş, anneannem’in o güzel ellerinden yediğim pekmez, su ve nişaşta ile yapılan hapıza’yı anımsatıyor bana. Zerde, Trakya yöresine özgü daha çok Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da düğün yemeği ve bu tür özel günlerin vazgeçilmez bir ikramı olan hafif leziz bir tatlı.

Her şey için ustalarımıza ve tüm çalışanlara teşekkür ediyoruz. Yöresel peynirlerin bulunduğu reyondan Van otlu peynirimizi ve özel marmeladımızı  da alarak Fırıncı Orhan’da keyifle geçen keşfimizden sıcak selamlarla ayrılıyoruz.

Keşfe devam ,

Ebru Balcı

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum

  1. Bugün 5 arkadaş öğle yemeği için Fırıncı Orhan Çukurambar’ a gittik. Tavuk ve et yemekleri siparişi verdik.
    Etimiz(adana kebap) tamamen çiğ olarak servis edildi. Tavuk yemeklerimiz ise hem çiğ hem de bozulmaya yüz tutması nedeniyle bol baharatla tatlandırılmaya çalışılmış tavuk ızgaraydı.

    Netice olarak korkunç bir yemek önümüze geldi ve gelen yemekleri gösterdiğimiz sorumlu personelde bize hak vererek özür diledi.

    Fırıncı Orhan markasına uygun hizmet sunması ve müşteri memnuniyeti sağlanması konusunda azami ilgi göstermesi gerekmektedir.

    Sıklıkla gittiğimiz bir mekan olan Fırıncı Orhan’ın her geçen gün kalitesindeki düşüş son gidişimizle hat safhaya gelmiş olup bundan sonra gidilmemesi gereken mekanlar arasında yer almaktadır.