Skip links

Çiçek Lokantası – Ankara

Çiçek Lokantası 1968 yılından halen faaliyette bulunan Ulus’taki şubesinde kurulmuş, günlük sebzeler ve özenle seçilmiş et çeşitlerini 43 yıllık tecrübe ve emeğin katkılarıyla damağımıza taşımaktadır. “ 7 gün 24 saat sulu yemek ” sloganıyla bulunan restoranlarında bizleri konuk etmeye hazır bekliyorlardı.

Çiçek Lokantası’nın Eskişehir yolu üzerinde açılan ikinci şubesine yapmış olduğum ziyarette keşfimizde Betül hanım sonradan gurmeler için hazırlamış oldukları masaya kadar eşlik ettiler. Ardından tanışma ve tatlı sohbetimizin ardından menüdeki çeşit çeşit yemeklerin açılımlarını ve bizlere önerilerini dinledikten sonra seçimlerimizi yaptık.

Kuzu Ankara tava kemikli kuzu incik iç pilav içerisine( ciğerli) sunumlanmış. Ortaya sunulan Beypazarı yaprağından küçük ince parmak boyutunda sarılmış etli sarmamız yoğurtla menümüze dahil olurken, beyin salatası evet beyin salatası, çiçek bamya da masamızda yerini almıştı. Kalın bağırsağın temizlenip ince ince kıyılıp işkembe suyunda pişirilmesi yapılan “şırdan” üzerine dökülen sarımsak sosu ve sirke ile tadılmadım. Havuç kabak brokoli ve al biberin ince ince kıyılarak pişirilmesinden oluşan sebze çorbası beğenilen tatlar arasında yer alıyordu. Lezzetler soframızı donatmıştı adeta..

Yemeğimizin ardından tatlı listesinin uzunluğu bizi biraz düşündürse de patlıcanın içinin haşlanarak içerisine ceviz konularak üzerine krema ve frambuaz sos ile süslenen “patlıcan tatlısı” tadılmadığımız farklı tatlardandı. Elbette Çiçek lokantasının ünlü irmik helvasından  tatmadan ayrılmadık soframızdan. Ardından ikram edilen çaylarla bir daha ki keşfimizin seyrine daldık.

Bir daha tekrar bu tatlarda buluşmak üzere; bir daha ki keşfimize kadar “sonradan gurmeler” ve yemek ustaları ile anı fotoğrafladıktan sonra ayrıldık.

Ankara’dan Ebru BALCI

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum