Skip links

Katipler Konağı – Çorum

Yılda bir kaç defa yolum Çorum’a düşmesine rağmen rutinlerden bir türlü kurtulamıyorum. Memleket tabi; akraba ziyaretlerinde midemiz sonuna kadar doldurulduğundan yerel lezzetlere ulaşmak göründüğü kadar kolay olmuyor tabi. Aslında yeni tatlar ya da o anda bulunduğum yerdeki meşhur lezzetlere ulaşmak büyük zevkim fakat dediğim gibi vakit darlığından sürekli bir dahaki sefere diyerek vazgeçiyordum. Bu defa yola çıkarken kendimi şartladım. Katipler Konağı, Zarif Usta ve Çakır Sami’ yi mutlaka ziyaret edecektim. En azından birini ama en önemlisi benim için Katipler Konağı. Sebebine gelince Zarif Usta ve Çakır Sami tandırıyla meşhur. Gerçi Çakır Sami diğer yörelere ait kebaplarda yapıyor ama uzmanlık alanı tabiiki tandır. Katipler Konağı ise sadece ama sadece yöreye ait lezzetleriyle öne çıkıyor.

Dediğimi yaptım. sabah kahvaltısı sonrasında sırf ikramlara maruz kalmamak için öğlen vaktine kadar evde oturdum. İyice acıktıktan sonra kuzenle bizim kayınçoyu arkamı takıp dooğru katipler konağına gittim. Lokasyon olarak Çorum’un arka sokaklarında bulunan bir mekan. Adında olduğu gibi gerçektende bir konakta bulunuyor bu mekan. Çorum’un eski konaklarından birine muntazam bir tadilat yaparak yerleşmişler. Masalarından sandalyelerine kadar tarih kokuyor desem yeridir.

Kapıda Ayhan bey karşıladı bizi. Tahminimce kendisi şef garson. Kısa ama keyifli bir sohbetin arkasından grubumuzu anlattım. İlginçtir ki ben gitmeden bir kaç gün evvel Vedat Milor ziyaret etmiş mekanı. Ayhan Bey’in ilk tepkisi “abi bütün gurmeler anlaştınızmı naaptınız” oldu. Anladığım kadarıyla Vedat Milor’dan pek memnun kalmamışlar. Sebebini de biraz anlatır gibi oldular ama burda paylaşmayalım…

Ayhan Bey, Keşkek vermiyorum diyerek benim karışmadığım bir menü hazırlayarak getirdi.
Çatal Aşı çorbasıyla gurmaya başladım mekanı. Yöreye özgü çorbanın içeriği sadece mercimek ve yarma. Buarada Yarma dedikleri aşurelik buğdayın kırılmış hali. Bu kompozisyonun lezzeti ise tarifsiz. Çorba yanında baharatlarla renklendirilmiş peynirli dürüm ile servis ediliyor. Anladığım kadarıyla böreklik yufkadan yapılmış. Çorbamı büyük bir iştahla kaşıklarken kokusu kendinden önce gelen bir ekmek geldi masaya. Elde peynirli dürüm karşımda görüntüşü iştahımı bir kat daha kabartan bir ekmek. Ne yardan geçebiliyorum ne serden… Çorba dürüm kombinasyonunu da bozmak istemediğimden hızlı hızlı yedim bu ikiliyi. Ana yemeği beklerken ekmeğe dadandım. Koyu renkli bir ekmek. Kepekli desem değil… Ayhan bey geldi o sırada dedim Ayhan Usta ne iş bu ekmek? Kepeği bol tandır ekmeği dedi arkasından ekledi sadece ismi değil gerçekten tandırda pişiriyoruz… Arkasından İskilip Dolması ve elma sirkeli cacık geldi. Aslında iskilip dolmasını yıllardır duyuyordum ama önümdeki dolmayla aklımdaki dolma birbiriyle alakasızdı 🙂 İskilip dolması torba içinde buharda pişen pilav ile servis edilen kuzu tandırdan ibaret. Pilavın onlarca çeşidini yemiştim daha önceleri ama böylesini ilk defa tattım. Hem tane tane hem farklı bir çeşniye sahip bir lezzeti vardı. Kuzu tandırı nasıl tarif edeceğim onu düşünüyorum şu anda. Halk arasında lokum derler ya ondan bi kademe üstündeydi. Et diye ağzınıza attığınız dilinizle damağınızın arasında parçalanıyor desem yeridir. Cacık ise bildiğimiz cacık konseptine çok çok yakın fakat elma sirkesiyle renklendirilmiş olması ve biraz daha yoğun olması farklılaştırmış. Yoğurdun ve sirkenin de yardımıya hafif bir ekşilik katmıştı tadına.

Porsiyonlar oldukça doyurucu. Hatta fazla fazla konmuş. Yok ben eti biraz fazla isterim derseniz eti bir buçuk isteyebilirsiniz. Bazılarımıza porsiyondaki et az gelebilir. Tıka basa yemeğimi yedikten sonra tatlı olarak Çorum’un meşhur sıkma baklavası geldi. Aşağı yukarı Çorum’daki her ev hanımının yapmayı çok iyi bildiği bir tatlı çeşidi. Bayram günlerinde ziyarete gittiğiniz 10 evden dokuzunda mutlaka ikram edilir. Kalan bir evde de ev baklavası yersiniz zaten.Sıkma baklavanın içeriği genellikle ceviz olur. Baklava yapıldıktan sonra kurutulur ve misafire ikram edilmeden önce şerbetlenir. İlk defa yendiği zaman bayat mı bu diye düşünebilirsiniz ama dikkat etmek lazım bir süre sonra alışkanlık yapıyor.

Kesfe devam,

Murat Culha

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum

  1. ÇORUM ;Zeki ve girişimci ruhun zirve yaptığı insanların bulunduğu şirin ve gelişmiş bir anadolu şehri…Uşak’ta leblebinin nohutu yetişir,Çorum’lu leblebiciler onu alır,kavurur Çorum Leblebisi diye Dünya’ya satar…Altın be Döviz borsasını İstanbul’da yön verenlerin başında Çorum’lu Kuyumcuların geldiğini biliyormuydunuz.?

    Lezzetleri oyyy oyyy oyyy…Zarif ustada kaburga ,hani ömre bedel derler ya…Saat kulesi civarında kime sorarsanız,gerçi nefis kokular sizi alır götürür zaten…Salaş mekanlarda ne lezzetler…

    Kuzu dolma yapan mekanlarda var..İyi utalardan birine yaptırmışlardı ,bir dostumuzun bağ evinde yemiştik…Kuzu içini açıyorsunuz,iç pilav dolu…kaburgadan mı ,etindenmi,pilavından mı…sıralamayı şaşıracağınız lezzetler…

    Murat kardeşim keşfini paylaştığın için teşekkürler…selamlar…

  2. İskilip dolmasının eti kuzu ya da koyundan olmaz. Dana olması lazım. 8-10 saat pişen kuzu eti buharlaşır çünkü. Eğer koyun etinden yapıyorlarsa pişme süresini kısaltıyorlar demektir. Lokanta şartlarında bu durum normal karşılanabilir. Ancak dolmanın gerçek lezzetini vermez. Bu nedenle gerçek İskilip dolması İskilip’te yenir.