Skip links

Aydın Ciğer- Edirne

“Edirne denildiğinde iki şey gelir akla: Selimiye Camii ve Yaprak Ciğer.

Ben de şehre doğru ilk yola çıktığımda aklımda daha çok Selimiye Camii vardı, ama tabi ki gelmişken şu çok övdükleri ciğerin bir tadına bakarım diyordum. Ciğeri ana yemekten ziyade, sadece “Arnavut Ciğeri” olarak bilen ve masada meze olarak görenlerdenimdir.

Edirne ‘nin altına üstüne getirip görülecek yerleri gördükten sonra açlığımın beni sürüklediği Edirne Çarşı ‘sında yürürken buram buram ciğer kokusu geliyordu ve koca koca “Meşhur Edirne Yaprak Ciğeri” yazılı tabelalarıyla müşterileri içeriye almaya çalışıyordu pek çok dükkan.

Prensip olarak gittiğim bir yörenin yemeğini turistik bir yerden yememeye gayret ederim. Fiyatının yüksek olması bir yana, yöresel lezzetlerini turistlere beğendirmek için tadlarında bazı değişiklikler yaptıklarını düşünürüm. Bu yüzden arada, kuytuda kalmış iyi otantik yemek yapan yerleri bulmak için de taksicilere ya da yoldaki satıcılara sorarım. Yine bu düşüncelerle çarşı içinde güzel ciğerci soracak esnaf aramaktaydım ki bir dükkanının önündeki kuyruk çekti dikkatimi. Önce yeni bir yerin açıldığını ve bedava ciğer dağıtıldığını düşündüysem de farklı portreler fotoğraflama dürtüsüyle sıraya yöneldim.

“Neyin sırası bu?” diye birine sorduğumda “Edirne ‘nin en iyi ciğeri bu lokantadaymış, burası da boş masa sırası. Ama paket istiyorsan kapıya söyleyebilirmişsin” dedi. İtiraf edeyim, kendisi de Edirne dışından gelmiş bu kişinin verdiği başkasından duyma bilgiler pek inandırmadı başta. Domino etkisiyle sıradaki herkes bir diğerinin kulaktan dolma bilgisinin gazına gelip neredeyse yirmi kişilik bir sıra oluşturabilir miydi?

Karnım aç yoluma devam ettim. Bir dolmuş durağına ve iki mağazaya sorduktan sonra hepsinden en iyisinin Aydın Ciğer olduğu cevabını alınca sıraya geri döndüm. Öğle yemeği saati iyiden iyiye geldiğinden sıra daha da uzamıştı. Sabır diyerek sıraya girdim ve kaldırıma koydukları menüye bakmaya koyuldum. Fiyatlar gayet makul. Tam porsiyon 10 TL, yarım 5 TL, piyaz ya da salata 4 TL.

Fakat ilginç bir şey vardı menüde. Daha doğrusu bir şeyler yoktu. Edirne ‘deki diğer ciğercilerde çorba, köfte, döner gibi alternatifler de bulabiliyorken bu lokantada sadece iki seçeneğiniz vardı : Tam porsiyon ciğer ya da yarım porsiyon ciğer. Ha bir de paket seçeneğiniz var ama onu şimdilik değerlendirme dışı tutuyoruz. Yanlış anlaşılmasın, menüde bunun dışında başka bir şey olmaması benim için artı puandır. Madem ciğercisin sadece ciğer yapacaksın arkadaş. Öyle simit sarayının döner ekmek satması gibi onu bunu harmanlayıp hepsinde başarısız olacağına bir şeyi yap ama tam yap. Beni bu kadar uzun süre sırada bekleten ve buna rağmen daha sıradayken benden artı puan alan tek lokanta olarak tarihime geçtin Aydın Ciğer.

Sıra bana yaklaştıkça ben de kapıya yani ciğerlerin açık açık herkesin gözü önünde kızartıldığı vitrine yaklaşıyordum. Beklediğim yirmi dakika boyunca yağı değiştirip yeni yağla kızartmaya devam ettiklerini görmem bana doğru yerde olduğumu hissettirdi.

Sonunda sıramız geldi ve yerimize oturduk. Vitrinden içeri verdikleri porsiyonların büyüklüklerini gördüğümden yarım porsiyon  istedim. Gerçekten de tıka basa dolduruyorlar tabağı ve kesinlikle porsiyonu 10 TL ‘ye değer ağırlıkta bir ciğer, masanıza gelen.  Koca cüsseme bakıp şaşıran garsona siparişimi tekrar etmemin üzerinden geçen 6. dakikada ciğerim masamdaydı. Yanına da piyaz ve kendi üretimleri olan şişe ayrandan söyledim.

Ciğeri ağzıma attığım anda dilimin ve dişlerimin karşıladığı çıtır kızarmış un kaplaması sonrasında lokum gibi bir et hiç zorlanmadan dağılıyor ağzımın içinde. Sonrasında o hafif un tadı geçip yerini ağır olmayan ama leziz mi leziz ciğer tadına bırakıyor. İkinci çiğnememden sonra dağılıyor et damağımda ve hemen bir sonrakini atıyorum ağzıma.
Yanında getirdikleri piyaz da bir o kadar lezzetli. Ben normalde piyazı pek sevmem, hatta anlamsız bulurum. “Soğuk fasülye işte” dediğim çok olmuştur ama burada piyaz anlamını ciğerle birleşince buluyor. Ne fazla ne az haşlanmış tam kıvamında ağızda dağılan piyaz, ciğerle birlikte damak zevkimi tamamlıyor.
Ayrıca ne sipariş verirseniz verin ortaya getirilen domates ve kuru soğandan oluşan tabak bittikçe ücretsiz olarak yenileniyor.Ciğer, piyaz, domates üzerine de yoğun kıvamlı ayran derken ikinci yarımımı söylüyorum. 3 dakika içinde geliyor. Bense bu sefer daha da tadına vararak 13 dakika içinde yiyorum.

İçerisi yoğun. Sürekli masalar boşalıyor ve hemen yerine birileri oturuyor ama kimse “yemeğiniz bitti kalkın” muhabbeti yapmıyor. Midemin verdiği doyma sinyallerini hissederken kalkıp kalkmamak arasında bir bocalama yaşıyorum. O küçük kararsızlık anında önümden cızır cızır ciğer tabakları geçiyor ve yan masaya konuyor. Hemen garsona bir yarım daha söyleyerek cilasını atıyorum bu muhteşem ciğerin. Yine aynı lezzette gelen lokum gibi ciğerin ne yağı ağır ne de tek bir kan izi var. Tabiri caizse “mükemmel pişirilmiş”

Artık yeter diyerek kasaya gidiyorum ve hesabı kapatıyorum. Dışarı çıktığımdaysa mutlulukla karışık bir hüzün kaplıyor içimi. Bu muhteşem lezzetle doymanın verdiği hazla, bunu bir daha yemek istediğimde İstanbul ‘dan buraya 250 km yapmak zorunda olduğumun hüznü birleşirken içimde, başlıyorum yürümeye Selimiye ‘ye.
Kesfe devam ,

Can Yayımlar

 

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum

  1. Edirne Cigerini Edirnedeki tüm ciğercilerden ( başta aydın olmak üzere ) istanbulda cok daha iyi yapan bir yer vardır.. Beykent/ Büyükçekmece ‘de Perla Vista AVM nin tam karşısında zaten kimse sorsanız tarif ederler 🙂 Ali Paşa Canım Cigerim.. Gelip edirne cigerinin ve özel çömlem manda yogurdunun tadına bakan herkes edirnede ne aydında ne kazımda nede herhangi bi cigercide bu lezzetin olmadıgı konusunda hem fikirler.. En kısa zamanda sizide dükkanımıza bekliyorum eminim pişman olmicaksınız 🙂 ayrıca piyaz salata ve gerçek cigerin yanında gerçek kasap köfte ve en az cigerimiz kadar yogun bi şekilde talep gören Rumeli Terbiyeli İşkembe çorbamızda var.. En kısa sürede yolunuzun düşmesi dileğiyle..