Skip links

Yörükhan Güveç – Ankara

Ankara Sonradan Gurmeleri olarak bu haftaki lezzet keşfi için seçtiğimiz mekan Yörükhan Güveç idi. Ankara’da, yemeklerinin lezzeti kulaktan kulağa yayılan ve gizli bir şöhrete sahip olan bu mütevazı mekan, yemek çeşitliliği, başka yerde bulamayacağınız unutulmaya yüz tutan geleneksel lezzetleri ve güler yüzlü ekibi ile aslında oldukça iddialı bir yer.

Ankara’da kış günlerini aratmayan kapalı ve serin bir Cumartesi gününde Ankara Sonradan Gurmeleri yeni üyelerinin ağırlıkta olduğu güzel bir buluşma gerçekleştirdik. Yörükhan Güveç’i adres olarak bulmak biraz zor. Balgat semtinin çok işlek caddeleri üzerinde olmaması nedeniyle konum açısından Ankara Sonradan Gurmelerimizi biraz zorlayacağını düşünüyordum, ancak  buluşmanın ve lezzetli yemekleri keşfetmenin heyecanı ile olsa gerek, gurmelerimizin mekanı bulma konusunda sergilediği performansı takdirle karşıladım 🙂

Gelelim buluşma mekanımızı anlatmaya; Yörükhan Güveç’in kuruluş hikayesi de oldukça ilginç. Mekanın işletmecileri olan Nurcan Hanım ve Erol Bey çifti yaklaşık 10 yıl kadar önce asıl meslekleri olan harita mühendisliği işlerini yürütürken, işyerlerinin civarında öğlenleri yemek yiyebilecekleri çok az lokantanın bulunduğunu ve bunların da kebapçı, pideciden ibaret olduğunu farkederek, öncelikle kendi öğlen yemeklerini lezzetli hale dönüştürmek için zeytinyağlı çeşitleri, tencere ve ev yemekleri, yöresel yemekleri menüsünde barındıran Yörükhan Güveç’i hayata geçirmeye karar veriyor ve yemek işine başlıyorlar. Mekan zaman içerisinde öyle çok tutuluyor ki, mekan sahipleri kendi mesleklerini bırakarak bu işi yürütmeye karar veriyorlar. Böylelikle Yörükhan Güveç bugün lezzet serüveninde 10 yılını devirmiş başarılı bir işletme olarak karşımıza çıkıyor.

Bu sessiz şöhretin en büyük emekçilerinden biri olan Nurcan Hanım, Yörükhan Güveç mutfağının esas ustası. Öncelikle kendisi araştırarak, bizzat deneyerek hayata geçirdiği ve özenle seçtiği menüleri daha sonra müşterilerinin beğenisine sunuyor. Nurcan Hanım mutfağında oldukça titiz ve lezzet konusunda son derece hünerli. Hergün yapılacak yemeklerin malzemelerinin alımından pişirilmesine kadar geçen süreçte her aşamayı dikkatle takip ediyor ve bizzat kendisi mutfağın başında bulunuyor. Çalışan personelin mutlaka deneyimli ev hanımlarından seçildiğini de özellikle vurguluyor Nurcan Hanım.

Gelelim tadına bakma şansına eriştiğimiz birbirinden güzel ev yemeklerine… Yörükhan Güveç’te hergün farklı yemekler pişiriliyor. Haftanın belli günlerinde bulabilecekleri lezzetleri müşteriler dikkatle takip ediyor ve o günleri tercih ediyorlar. Örneğin; Keşkek yalnızca Perşembe günleri mevcut. Yapımı ve hazırlanması oldukça zahmetli olan ve saatler alan bu yöresel düğün yemeği geleneksel yöntemler ile hazırlanıyor. Saatlerce buğdayı döverek yapılan bu yemeği şimdilerde köylerde bile hanımların blender kullanarak yaptığını esprili bir dille anlatan Nurcan Hanım, kendilerinin hazırladıkları keşkeğin tamamen geleneksel usul ile yapıldığının altını çiziyor.

Yemeğe Yüksük Çorbası ve Ayşe Kızın Çorbası adında iki güzel çorba ile başlıyoruz. Yine aynı şekilde Ayşe Kızın Düğün Çorbası da belirli günlerde pişirilen bir başka özel tat. Bunun dışında hergün bulabileceğiniz günlük hazırlanan yemekler de mevcut. Çeşitler saymakla bitmiyor; Teşrübe, Teltorlu Börülce, Yağlı Patlıcan, Ispanak Kökü Kavurma, Radika Söğürme, Kırmızı Biber Dolma, Divriği Alatlı Pilavı, Kapama, Kütahya Güveci, Keşkek, Buhara Pilavı, Firig Pilavı, Çatalhöyük Çorbası, Şevketi Bostan Otu, Arapsaçı, gibi daha sayamadığımız pek çok özel lezzeti sunan bu mekan, tamamen tencere yemekleri üzerine odaklı. Ayrıca biber kızartmalarının da çok meşhur olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Tatlılara gelince… İncir Uyuşturması, Kabak Tatlısı, Patlıcan Tatlısı, Ceviz Tatlısı gibi değişik tatlar mevcut. Bu tatlılardan özellikle İncir Uyuşturması kesinlikle denenmesi gereken çok lezzetli ve hafif bir tatlı. Kabak tatlısı ve Patlıcan tatlısı da gerçekten oldukça iddialı. Patlıcanı bir sebze olarak düşünerek tatlısı nasıl olur acaba diyorsanız mutlaka denemelisiniz, oldukça başarılı 🙂 Ancak Ceviz Tatlısı için mevsiminin gelmesini beklemek gerekiyor. Nurcan Hanım bu tatlının ceviz yeşil iken toplandığını, cevizin acısının alınması için uzun süre bekletildiğini ve hazırlanışının belirli bir zaman aldığını anlattı. Bu tatlının, Kıbrıs’tan Hatay’a kadar pek çok yörede yapılan son derece orjinal bir tatlı olduğundan bahsetti. Biz de Ceviz Tatlısını keşfetmek için, bu özel tatlının bir an önce zamanının gelmesini merakla bekliyoruz.

Mekanın sadece bir yöreye bağlı kalmamış olması ve pek çok farklı coğrafyadan lezzetler bulabileceğiniz özel bir yer olması tercih edilmesi için önemli bir neden. Lokanta lokanta gezmeden, tek bir yerde bir oturuşta Akdeniz ve Ege mutfağından başlayarak İç Anadolu’dan Güneydoğu’ya kadar farklı yörelerin unutulan lezzetlerini tadarak adeta bir Türkiye turunu çıkmış gibi hissedebilirsiniz kendinizi 🙂

Bu hikaye anlatmakla bitmez ve oldukça da keyifli. Nurcan – Erol çiftinin iş yaşamında öğle tatilleri için lezzetli ve güzel yemek arayışı ile doğan bu girişim zaman içerisinde başarılı bir işletmeye dönüşerek aynı zamanda unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemekleri yaşatan, onlara sahip çıkan bir duruş sergileyerek Ankara’da pek çok müdaviminin gönlünü fethetmiş güzel bir mekan.

Bu ilginç serüvenin dinlemeyi özel menengiç kahvelerimizi de içerek tamamlıyoruz. Türk mutfağını yaşatmak adına verilen emek, gösterilen özen ve çabayı gördükten sonra bu mekanı pek çok müdavimi gibi ilk kez ziyaret eden ve yemeklerini tadanların da çok seveceğini düşünüyorum.

Yörükhan Güveç işletmecileri Nurcan Hanım ve Erol Bey’e de hoş sohbetleri ve göstermiş oldukları misafirperverlikleri için Ankara Sonradan Gurmeleri adına teşekkür ediyorum…

Tuğba Özcan,

 

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum

  1. Ceviz tatlısını tadabilenlerden biriyim. Yalnız teşrübenin gününü bir tutturamamıştım. Gitmeden önce telefon edip günün yemeğini öğrenmekte fayda var. Yoksa işinizi şansa bırakıp ezbere giderseniz benim gibi deneyemediğiniz çeşitler olabiliyor.

  2. sitenin üyesiyim ancak Ankara daki faaliyetlerden bilgim olmadı. Katılmak isterim.. Gidilecek yerler listesi hazır…