Skip links

Yenidoğan Lokantası – İzmir

İzmir’deki 2. Keşfimiz İzmir’in en hareketli bölgelerinden olan Alsancak’ın Kıbrıs Şehitleri caddesine konumlanmış Yenidoğan Lokantası’naydı. Yenidoğan Lokantası 1958 yılından beri hizmet veren, yerinin de avantajıyla gece-gündüz boş kalmayan, her daim müdavimi olan bir mekan. Yenidoğan Lokantası’nı Türkiye’nin ilk 10 kokoreççisi arasına sokan sır, kokoreçinin kuzudan ve kömür ateşinde yapılıyor olması. Lokantaya daha önceden giden biri olarak da söyleyebilirim ki ister gecenin bir köründe gidin, ister öğle vakti gidin çalışanlarının güleryüzlülüğü ve ilgisi hiç bir zaman eksik olmuyor. Pazar günü öğle vakitlerinde gitmemiz sebebiyle nispeten daha sakin olan lokantada garsonumuz ve ustamız Sonradan Gurmeler ile ilgili olarak adeta bizi soru yağmuruna tutuyorlar. Biz kendimizi anlattıktan sonra ustamız başlıyor kendisini anlatmaya. Bundan 10 yıl önce Almanya’da çalışan usta orada da bu kadar kapsamlı olmasa da keşiflerin olduğunu söylüyor bize ve Türkler’in diğer toplumlara göre keşfedecek lezzetlerinin ne kadar fazla olduğunu anlatıyor. Bir nevi ne kadar şanslı olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyor bize.

Seveni de sevmeyeni de çok olan, üzerine şarkılar bile yazılan kokoreçin lezzeti bol kimyon, biraz acı biber, tuz ve çok az kekikten geliyor. Izgaranın üzerine damlammış et sularına ve yağlarına banılan ekmeği de unutmamak gerekli tabii. İzmir’de yaşıyorsanız eğer, yolunuz o veya bu şekilde Yenidoğan Lokantası’na kesinlikle düşecektir. Kokoreçinizin yanında küçük süs biberlerinden yemeyi unutmayın 😉

İyi keşifler İzmir 🙂

Elif

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum

  1. Kızım biz olmadan nasıl geçti boğazından o canım kokoreç alacağın olsun senin:))))

  2. Samsun’a gelince Saçak’a gideriz beraber 🙂

  3. Elifcim kokoreçççç bayılırım.İstanbulda yaşadığım yıllarda Kartal ilçesinde Şampiyon Kokoreçci vardı oranın kokoreçide çok güzeldi.Gidenler bilir.