Skip links

Kaçkar Dirvana Balıkçısı

Sevgili Sonradan Gurmeler,Bu haftaki yolculuğumuzun hikayesi Sonradan Gurme ekibinden Aslı’nın gönderdiği balık takvimi ile basladı. Takvimde mevsimi gecmeye yaklasan Hamsiyi gorunce zamanını kaybetmeden  hayatımda yediğim en leziz ızgara hamsiyi yapan yere gitmek aklıma geldi. Varlık (Ömürdenin kardesi) sağolsun organizasyonu üstlendi. Yagmur, Soğuk dinlemeden koyulduk yola, Varlık’ın organizasyonel yeteneği ile hakkını verdiği etkinliklerden biri olarak aklımıza yer etti.

Mekan istinye sahilinde çay bahçesinden bozma bir balıkçı. Kackar Dirvana balıkçısı ismini Doğu karadeniz yöresine özel bir kuş olan Dirvana’dan alıyor. Mekan sahibi Recep Kabaoğlu türk filmlerininden tanıdık bir sima. Yeşil çamın populer yüzü ne anlar mutfaktan, balıktan demeyin; zamanında çay bahçesi olarak kullanılan mekan yeşil çamda birçok filmde yer almış. Hatta bitirim yapımcılar maliyetleri düşürmek için Recep abiye de kritik (!) roller biçmişler. Recep abi de bu muameleden çok memnun kalmış olacak ki son dönemlerde gelen dizi tekliflerine hayır diyormuş.

Yemeklere geçmeden önce Recep abinin Rize olduğunu, aynı yerde 30 seneden fazla bir süredir işletmeçilik yaptığını ve uzun yıllar çay bahcesi olarak işlettiği mekanı 4 sene önce Balık lokantasına dönüştürdüğünü paylaşalım. Bu hikayeleri dinlerken işine ve balıklara duyduğu tutku içimizi daha bir rahatlattı. Recep abinin misafirler ile birebir sohbet etmeyi ve ilgilenmeyi  sevmesinden mi ? yoksa  Sonradan Gurmeler projesinin olusturdugu algıdan mı ? hizmet 1 numaraydı 🙂

Muhabbet sonrası siparişler alındı ve servis başladı. Mekanın ikramı olan mısır ekmekleri ve turşular geldi. Özellikle sıcacık gelen hamsili mısır ekmeğinin tadı damağımızda kaldı. Gerçi Recep abi çıkışta asıl ustanın izinli olduğunu ve mısır ekmeğini Doğu beyazıtlı ustanın yaptığını söyleyince bir daha gelip asıl ustanın elinden yapılanı yemek farz oldu. İkramlar sonrası gelen Kalamar ızgara’nın fotoğrafını çekmeye fırsat vermeden ekip silip süpürdü. Deniz ürünlerinde gurmelik yapmak bana düşmez ama kalamar’ın cıtırlıgı ve tazeliği ayrı bir lezzet katmıştı.

Aperatifleri geçip yemek faslına gelirsek, Balık çorbası bu lezzetle yeni tanışanlara göre hazırlanmış. Krema ve sebzeler ile zenginleştirilmiş çorba benden ve ilk defa balık çorbası içenlerden tam puan aldı. Ama konunun uzmanı ve Bodrum’da kaldığı sürece sık sık balık çorbası içen İnci balık tadının geride kaldığını ve kremali sebze çorbasını andırdığını iletti. Bu benzetme sonrası aklıma Sütü ve şekeri basarak büyük bir beğeni ile içtiğim kahveler geldi ve Balık çorbasını değerlendirme dışı tutmaya karar verdim.

Gelelim mekana geliş sebebimiz olan Izgara Hamsiye. Hayatınızda hiç acı biber ile hazırlanıp cöp siste ızgara edilmis hamsi yediniz mi ? Ozellikle hafif ve saglıklı lezzetlere meraklı iseniz ve acı konusunda da bir sıkıntınız yok ise gerçekten keyifli bir alternatif. Birde kuruluk kısmını çözebilsek tam olacak. Bu arada mekan geleneksel lezzetlere kendine has isimler vermesi ile de unlu. Mesela Dirvana salatası var, bildiğimiz mevsim salataya rendelenmiş peynir ile servis ediliyor. Özelliğini ve hikmetini sorunca peyniri olduğunu ve memleketten yani Rizeden geldiğini cevabını aldık. Galiba yapımcıların yöntemlerini rol modeli olarak alıyor Recep Abi 🙂

Mekandaki lezzetler ile ilgili son yorumum Recep abinin ismini koyduğu Beyto Paşa Tatlısı hakkında. Bildiğimiz fırınlanmıs helva Beyto Paşa Tatlısı. Ama ufak detaylar ile farklı bir görsel sunum ve lezzet katmış Recep abi. Nasıl mı ? Soyle ki Helvaları alüminyum folyo ile fırınlıyor, fırınlamadan önce de helvanın altına rendelenmis havuç koyup, üzerine de cikolata dokerek hazırlıyor. Fırından cıktıktan sonra olusan lezzeti siz tatmin edin.

Recep abi ikramlardaki bonkorlugunu fiyatlara da yansıtmıs. Boğaz manzarası, farklı ve leziz lezzetler sonrası ödediğimiz hesapta oldukca uygun geldi. Sonradan Gurmeler konseptinin hürmetine mi yoksa ikramları gerçek ikram mı ? galiba anlamak için bir de gizli müşteri olarak gitmek gerekecek.

Islak, Soğuk ve Sert bir tatil gününde cıtır cıtır ve saglıklı hamsiler, sıcacık helva tatlısı ve keyifli sohbet ile güzel saatler geçirdik. Aldığımız enerji ile kendimizi sahilden Bebek’e kadar yürürken bulduk. Sevgili dostum Varlık güzel organizasyonun için tekrar teşekkürler.

Afiyet olsun.

Muhabbetle,
Bilal Özerol

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum