Skip links

Edirne Ciğercisi Naci Usta – Beşiktaş

Her hafta yepyeni lezzetlere yelken açan gurmeler olarak, Kurban Bayramı tatili devam ederken, tatilden erken dönenler ve bu uzun tatilde yoğun gündemler nedeniyle her zaman yakalayamadığımız ‘İstanbul keyfini’ çıkarmayı tercih edenlerle kuzey-batıdan bir lezzeti, ‘Edirne Ciğeri’ diğer adıyla ‘ Tava Ciğer’ i yeniden keşfettik.

Bazılarımızın ilk defa tanıştığı, bazılarımızın ise her daim hasretle aradığı bu lezzeti bizlere sunan ‘Edirne Ciğercisi Naci Usta’, serüvenine 1978 yılında Edirne’nin tarihi Selimiye Camii Arasta çarşısının girişinde 18 m2 lik küçük bir mekânla başlamış. Kasım 2009’dan itibaren ise Beşiktaş Ihlamurdere Caddesindeki yeni yerinde “Edirne’den gelen gerçek tat” sloganı ile misafirlerini ağırlıyor.

Mekanda tadabileceğiniz lezzetlere değinmek gerekirse, başlangıç için mercimek ya da sütlü işkembe çorbasını tercih edebilirsiniz. Ardından ‘Edirne ciğeri’ ya da ‘Edirne köftesi’ ya da karışık alternatiflerinden birini seçebiliyorsunuz. Etler, yanında Edirne’nin karaağaç semtinde yetiştirilip, kurutulan biberlerden hazırlanan kızartma ya da yine aynı çeşit biberden yapılan özel salça ile servis ediliyor.

Tatlı için mekanın spesyallerinden, başka bir yerde tadamayacağınız, yavaş yavaş bir efsane haline gelen padişah lokumu’nu öneriyoruz. Ceviz ve Hindistan cevizi ile servis edilen damla sakızlı bir çeşit sütlü tatlı. Tahinli Kemalpaşa tatlısı da güçlü bir seçenek.

Edirne ciğerinin hazırlanışı, ustalık gerektiriyor. Edirne’den gelen dana ciğeri ince ince kıyılıp, özel bıçaklar ile zarlarından ayrılıp, büyük kevgirlerde yıkanıyor. Dinlendirildikten sonra, unlanıp kızgın yağda pişiriliyor ve anında servis ediliyor. Köfte eti ise dana kaburgası ve kuzu eti ile kırmızı soğanın yoğrulması ile hazırlanıyor. Yoğrulan etler, bir gün bekletiliyor ve ardından pişiriliyor.

Mekan sadık bir müşteri profiline sahip. Bunda mekan sahipleri Usta Sinan Şahin ve işletmeci Selim Şahin kardeşlerin samimi yaklaşımlarının etkisi büyük.

Sizler de Edirne ciğeri ya da Edirne köftesinin tadına bakmak isterseniz;

Adres : Türkali Mh.ıhlamurdere Cd.111/A Beşiktaş
Telefon : 0 212 259 80 22

Bir Edirne’li
Banu Etli

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum