Skip links

HAMOV çıkarması !!!

Sonradan Gurmeler ve Takipçileri;

Bu haftaki keşif yolculuğumuzun kaptanı İnciydi. Enerjik ve üretken kişiliğinin yanında etkin organizasyon becerisi olduğunu da Hamov keşfi sırasında öğrenmiş olduk.  Hareketli ve keyifli bir Cumartesi günü geçirdik. Gelenler gelemeyenlere anlatsın derler ya,  iki kelam ile  aklımızda kalanları aktarmak da bana düştü vesselam.

Konuya asli işimiz olan yemeklerden başlayalım.  İnci detaylı olarak  yemekleri yorumlamış, eklentilerim yemeğin üstüne gelen kaymaklı kadayıf ayarında olacak ya peşinen affola 🙁 Ermeni mutfağını keşfe çıkmıştık bu hafta. Hemen sorular ile mekanı ve menüyü tanımaya çalıştık. HAMOV Batı Ermeni mutfağından örnekler sunuyormuş. Menüyü inceleyince Osmanlı Mutfağından çok uzak olmayan yemeklerin varlığı dikkati hemen çekiyor. Ağırlıkda da zeytinyağlılar ve mezeler.  Ufak dokunuşlarla farklılaştırılmış tanıdık mezeler ile keşfe başladık. Mekana özel Topik, Fava, Dalak dolması ile keşfimiz zirve yaptı. Mezelerin temel farklılığı tatlının baskın olmasıydı. Birçok meze tahin, şeker, tarçın ve kuş üzümü gibi unsurlar ile tatlandırılmıştı. Belki universite yıllarındaki ağız tadım olsa bu tat profilini oldukca beğenirdim ama zaman içinde acıya, ekşiye ve baharatlıya karşı gelişen ilgim notlandırmamda etkin oldu. Masanıza farklı meze arıyorsanız, tatlı alternatifler size sıcak geliyorsa Hamov’un yemekleri tam size göre.

HAMOV Ermenice “Lezzetli” anlamına geliyor. Ermeni kökenli anne-kız mekanı işletiyor. Kendileri gibi şirin bir yer tasarlamışlar. Ne kadar zevkli olduklarını mekan tasarımını, kullandıkları renkleri ve kurabiyeler ile süslenmiş dükkanı gorunce tüm ekip konuşur oldu. Aslında HAMOV lokanta kadar evlere servis hizmeti ile de biliniyor. Zaten mutfağın büyüklüğünü görünce bu işte bir iş var diyerek zihin egzersizlerine başlamıyor değil insan 🙂 Biz oradayken de elde poşetler gelen giden eksik olmadı. Kurtuluş civarında oturuyorsanız ve aksam sofrasını zenginleştirecek farklı lezzetlere açıksanız sizin için güzel bir adres.

Hamov sadece mezeleri ve zeytinyağlıları ile meşhur bir yer değil. Aynı zamanda çok keyifli tatlıları var. Her yer rengarenk ve farklı şekillerdeki kurabiyeler ile süslenmiş durumda. Çeşit çok olunca paylaştık tatlıları; bana su muhallebisini tatmak düştü. Alev’in önerisi ile bol pudra şekeri ile damağımda kayıp gitti. Daha önce su muhallebisi yememiştim, bu fırsat ile bunu da tatmış olduk. İyi de oldu.

Her keşifte ekibimiz de genişleyerek büyüyor. Cumartesi günü de yeni arkadaşlar vardı aramızda. Hatta yeni üyelerin önerisiyle akşam Nişantaşında bir hamburgerciye uğradık. İlginç tasarımı ve konsepti ile kendimizi amerikada bir otoban kenarında hamburger molası vermiş gibi hissettiren mekan 2 ay önce açılmış. Mekan sahibi perakende sektöründeki uzun deneyimi sonrası deneyimlerini ve birikimlerini buraya aktarmış. Mekandan ” Egg & Burger”  bu satırlarda değinmemin nedeni ne keyifli tasarımı, ne lezziz hamburgerleri ne de ilginç mekan sahipleri; sebebi duvarında gördüğüm bir yazı.

” We don’t serve fast food. We serve GOOD food as fast as we can.”  İnsanı düşünmeye iten bir söz. Yemek insani ihtiyac ama aynı zamanda önemli bir keyif ve haz unsuru. Acaba hayatın koşuşturmacası içinde bu önemli keyiften mahrum mu kalıyoruz? insan düşünmeden edemiyor.

Afiyet olsun,

Bilal Özerol

Ana Sayfa

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum

  1. Ne guzel yazmıssın, görmuş, yemiş kadar oldum:) Bir dahakine inşallah diyorum…

    Gorusuruz..

    Selvi