Skip links

Lezzet Lokantası – Samsun

Saathane Meydanı…
Samsun’un tarih kokan mekanlarından biridir. Bu özelliğinin yanında Samsun’da ticaretin kalbi konumundadır. Saathane Meydanı ve çevresindeki tarihi yaşatan sokaklarda esnaf ahalisi yıllardan beridir Samsun’da bulunmaktadır. Balıkçılar, manavlar, kasaplar, baharatçılar, toptan ve perakendeciler ve saymakla bitmeyecek türden işle uğraşan esnaf sayesinde Saathane Meydanı Samsun’un en işlek ve uğrak mekanlarından biri olmuştur.
Bizler de Samsun SG olarak bu hafta bu meydanın vazgeçilmez parçası olan ve 1925 yılından itibaren süregelmiş geçmişi ile bizleri karşılayan “Lezzet Lokantası”nda bulduk kendimizi.Geçmişi anımsatan fotoğrafların yer aldığı samimi bir yer.Mekan sahibi Ali Yekta yıllardır işletmeliğini yapıyor Lezzet Lokantası’nın.Bizlerle ilgilenen Aydın Bey’le sohbet ediyor ve bu lokantanın bu kadar ilgi görmesindeki nedenleri soruyoruz.
Odun ateşinde pişen et döneri, tereyağlı pilavı ve köy ayranı ile insanların beğenisini kazanmış.Etlerin Samsun’un bir ilçesi olan Ladik’ten geldiğini iletti bizlere Aydın Bey.Ve kendilerinin hazırladığı bol baharatlı şıradan geçiriliyormuş malzemeler.Ete lezzetini veren bir etkende bu şıraymış.Dönerde patates cips ya da sosların kullanılmadığını, bunun yemegin lezzetine daha iyi varabilmek için yapıldıgını dile getirdi.Mevsimine göre domates ve yeşillikleri kullanmalarıda mekanın bir diğer özelliği.Kullandığı hiç bir malzemenin kalitesinden ve lezzetinden ödün vermediklerini belirtti.
Bu hoş sohbetten sonra bizlerle ilgilenen Mahmut Bey’in yönlendirmesi ile pilavüstü et döner, kızarmış lavaşta et döner ve porsiyon dönerlerle başladık lezzetin tadına varmaya.
Tereyağın pilava verdiği tatla, o dönerin kekikli aroması ve ayranı ile migdelerimiz bayram etti:)
Lezzet Lokantası’na Samsun’da olupta gitmemek olmaz bizlerce.Kesinlikle tercih edilmesi gereken bir yer.Gitmek isteyenlere belirtmek istediğimiz önemli bir nokta var.Lezzet Lokantası, kendi disiplini gereği saat 11:00 ile 15:00 arasında açık ve biten dönerin yenisi hazırlanmıyor.
Bizlere güzel bir döner ziyafeti sunan,sohbetinde ve ikramında cömert davranan Ali Yekta Bey’e ve Aydın Bey’e teşekkür ediyoruz.
Keşfe devam Samsun…
Neslihan Yondemir

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum

  1. Dönerin altına serdikleri lavaşı döner tezgahının arkasına yapıştırarak pişirirler. hamur oraya yapıştırılır, odun ateşinde piştiğinde ise kendiliğinden düşer 🙂
    Benim yediğim en lezzetli dönerdi, bir oturuşta 3 porsiyon yedim :)) Artık benim için Samsun’un döneri meşhur..

  2. Garsonlar rezalet. Yemeği önünüze atıyor, bir lan demediği kalıyor, hatta onu da dedikleri vardır. Yemeğimi yarıda çıkarıp çıktım.