Skip links

Gaziantepli Hacı Arif Bey – Ankara

Sonradan Gurmeler ekibinin çiçeği burnunda, genç, dinamik ve heyecan dolu  Ankara ekibi olarak  Ankara’da gerçekleştireceğimiz bu haftaki keşfimiz için tercihimiz çeşitliliği ve eşsiz lezzetleri ile Gaziantep mutfağı oldu. Kültürel açıdan son derece zengin ve köklü bir geçmişe sahip olan ilin mutfağı da aynı ölçüde bu özellikleri yansıtır durumda.

Eveeet gelelim heyecanlı, keşfetmeye açık, son derece cıvıl cıvıl keyifli (bkz.1) ekibim ile yaptığımız Gaziantep mutfağı keşfine.  Ankara’da Gaziantep mutfağının birbirinden lezzetli yemeklerini tatmak için gidilebilecek en iyi mekanların başında Hacı Arif Bey gelmektedir. Hacı Arif Bey; hemen hemen tüm Ankaralıların bildiği eski Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in de uzun yıllar müdavimi olduğu meşhur Güniz Sokak’taki ünlü işletmedir.  Protokol açısından en üst düzey katılıma sahip olan mekan, hala günümüzde siyaset ve iş dünyasından pek çok ünlü simayı ağırlamaktadır.  Bu sebeple puanlamada konum bölümüne, yemeğe katılan sonradan gurmelerimizin neden 10 üzerinden 10 verdiğini herkes gayet iyi anlamış olacaktır…

Şu an mekanın işletmeciliğini 3. kuşak olarak iki kardeş yürütüyor. Mekanın en önemli özelliklerinden biri uzun yıllar hizmet veren bir işletme olarak  hep aynı çizgide kalabilmesidir.  Yıllarca aynı ambiyans ve mükemmel lezzet sunumlarını korumayı başarabilen nadir yerlerden birisidir.

Günümüzde de aynı kaliteyi ve standartları koruyabilmek için titizlikle çalışıyorlar. Yemeklerde kullanılacak malzemeleri bile işletme sahipleri özel olarak bizzat gidip yerinde görerek alım yapıyorlar. Tüm bu lezzet keşfimiz süresince bizimle özel olarak ilgilenen işletme sahiplerinden Ömür Özemir hem yemek süresince bizi yalnız bırakmayarak, hem de hoş sohbeti ile bize eşlik ederek Hacı Arif Bey’in günümüze kadar gelen başarılı hikayesini, ekibimiz ile paylaşıyor. İşletmeden bahsederken burada 73 kişinin çalıştığını öğreniyoruz, bu sayı bize bu eşsiz lezzetlerin masamıza gelmesi için büyük bir ekibin uğraş verdiğini anlatmaya yetiyor.

Kesinlikle belirtmeden geçemeyeceğim hatta en önemli özelliklerinden biri diye nitelendirebileceğim yönü ise hizmet–servis kalitesinin üzerinde önemle durulan noktalardan biri olmasıdır.  Kapıdan girdiğiniz andan itibaren size özel bir ilgi alaka içerisinde karşılanıp, arkasından kendinizi Hacı Arif Bey’in ustalarının hünerli ellerinde hazırlanan o eşsiz lezzetlerin keyfini çıkarırken buluyorsunuz. Nitekim biz de güzel bir karşılama sonrasında Sonradan Gurmeler Ekibi için ayrılmış masamıza kurulduk. Masamız biz gelmeden başlangıç için birbirinden lezzetli mezeler  ile donatılmıştı. Sıcacık gelen lavaş ekmeği ile herkes açlığını bastırmaya çalışırken bir taraftanda ana yemek için iştahlı bir biçimde seçim yapmaya koyulduk. Seçimlerde hem hafifliği hem de lezzeti ile Ali Nazik çeşitleri ağırlıklı tercih edilen seçenek oldu. Çeşitleri dedim evet çünkü Hacı Arif Bey’de Ali Nazik  bir çeşit yapılmıyor. Farklı alternatifleri de sunulmakta. Gecenin yıldızı ve tam puan almayı hak eden lezzeti ise; kesinlikle Cartlak Kebabı idi. Son derece zengin ve çeşitlilik gösteren menüye sahip bu mekanın, ciğercilere taş çıkartacak kadar taze, lezzetli ve kıvamında ciğer yapılabileceğini belki bir çok insan tahmin etmez ama inanılmaz lezzetli…  Burada her alternatif denemeye değer ve özenle hazırlanıyor, klasik İskender Kebabı ya da Lahmacun bile ustaların elinde lezzeti ile farkını belli ediyor. Menüde size sayabileceğimiz alternatifler içerisinde Kiremitte Tereyağlı Humus, Simit Kebabı gibi farklı seçenekler de var.

Gelelim yemek sonrasına; Hacı Arif Bey’in yemek sonrası ikramları ile de ün yapmış bir yer olduğunun ısrarla altını çizmek gerekir. Son derece doyurucu olan yemeğin ardından, sırasıyla, tatlı, kahve, özel bitki çayları, meyve ve kuruyemişler (abartmıyorum gerçekten de yemek yedikten sonraki faslı bile ayrıca anlatmak lazım) keyifle ve koyu sohbet eşliğinde Sonradan Gurmelerimiz tarafından  silip süpürüldü. Yemeklerin, tatlıların arkasına şöyle güzel bir de kahve  yakışır diyerek, keyif kahvelerimizi söyledik; kahve deyip geçmemek gerekir, Ömür Bey’in tanımıyla Meşhur Menengiç kahvesini burada mutlaka denemek gerekiyor. Kahve  tiryakileri için gerçekten de farklı ve hoş bir lezzet.  Arkası kesilmeyen ikramların içerisinde, meyve tabağı ve badem, antep fıstığı gibi kuruyemişler de var. Anlat anlat bitmiyor farkındayım, nihayet  mutlu son, doğal bitki çayları, (poşet çay değil,  gerçek bitki yaprakları olarak servis yapılıyor) ve benim favorim kivi çayı J  tatlı oluşu yüzlerde hafif bir gülümseme bırakıyor, yemeğin sonunda herkesin yüzünde keyifli bir gülümseme, hepimiz  bu lezzet dolu, muhabbet dolu güzel akşamdan  yüzümüzde kocaman bir gülücük ile ayrılıyoruz.  Mekandan çıkmadan önce bol bol fotoğraf  çekmeyi de ihmal etmiyoruz.

Hacı Arif Bey, ne zaman gidersem gideyim, kapıdan girdiğim andan itibaren son derece ilgili personelleri ile karşılanacağım, ustaların ellerinden özel lezzetler tadacağım ve sonunda hoş bir şekilde kapıdan çıkacağımı bildiğim Ankara’da özel  bir mekan…

Ankara’dan Sevgiler…

Tuğba Özcan

(bkz.1) Ankara Sonradan Gurmeleri

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum