Skip links

Yeni Dostlar Adana Kebap Salonu – Küçükyalı

Metrelik Kebabın Hikayesi

Sonradan Gurmeler olarak Meşhur Adana Kebabını tatma zaman geldi artık. Yeni Dostlar Adana Kebap Salonu’nun kapısından girdiğim an bizlere harika bir dikdörtgen masa hazırladığını görüyorum. Hemşehri misafirperverliğini memleket özlemimi bilemedim karıştı duygular doğal olarak. bu duygularla başladık Yeni Dostlar Adana Sofrasındaki kebap keşfine.

Öncesinde mutfak ve hijyen keşfine çıktık. Sonrasında mekanın duvarında bulunan gazete yazılarına baktığımızda, hangi ünlüler, hangi yazarlar gelmemiş ki.hepsi de keyif dolu yazılarıyla anlatmış bu güzel mekanı. Yolunuz düşer de uğrar iseniz yazıları ve keyifli fotoğrafları da bir görün deriz.

Mehmet Arık Bey Adana’da başladı bu işe. Çıraklıktan patronluğa geçiş kısacası. Adana yeni Valilik karşısında yerleri. 1 yıl öncesinde ise Küçükyalı şubesini açtı. Alkol ürünleri de mevcut tercih etmedik, Adana dediğinde aklıma gelen içecek olan meşhur Adana şalgam suyunu tercih ediyoruz çoğunluk olarak. Ne harika bir tattır o. Has Adanalılar acılısını içerler şalgamın.

Mezelerden önce fındık lahmacun ve peynirli pidelerimiz geliyor. Çok leziz tadı; ama doymamak gerek, kebaba yer kalması gerekiyor, çünkü ucunda metrelik bir kebap gelecek masamıza.

Derken meze servislerimiz başlıyor. Babagannuş, çiğköfte, közlenmiş soğan salatası, bol sumaklı ve maydonozlu Adana’ya özgü çiğ soğan salatası, telatür, pembe sultan (süzme yoğurt, mayonez, ve pancardan oluşur Adana’ya özgü bir meze çeşididir yine), acılı ezme, nar ekşili ezme salatası, patlıcan közleme, süzme yoğurtlu cacık ama su katılmamış, tulum peyniri, tereyağı, yeşil salatamız, ve yine Adana’ya özgü tabaklarda mevsim yeşillikleri soslanmamış! Yani kısacası Adana Kebabının özelliği bir Adana istersiniz ama yanında bolca gelir salata çeşitleri ve mezeleri. Ezme salatamız ise ünlüdür çoğunlukla nar ekşisi ile soslanır.

Ve beklenen an gelir, alkışlanmadan yenmeyen metrelik kebabımız 3 garson ve 1 ustamız eşliğinde geldi. Kebabımızın ismi masa boyu Adana nam-ı diğer Metrelik Adana Kebap yanlış duymadınız. Herkes önce bir an şaşırdı! Sonrasında cümbüş, eğlence başladı. Ustamıza hızlı hızlı sorular geldi. Nasıl yapıldı, nasıl servis edilecek vs soruları. Pide ekmek üzerinde uzun şiş Adana, üzerinde tavuk şiş, tavuk kanat, ince lavaşa sarılmış harika beyti, pişmiş domates ve yeşil biber. Harika lezzetlerin buluşması diyebiliriz. Ustamız büyük bir erdemle şişi kebaptan bozmadan çekiyor, tabii büyük bir alkış eşliğinde. Zira alkışlanmadan servis edilmiyor  metrelik kebabımız.

Kişi sayısına göre bölünüyor kebabımız ve servis ediliyor tabaklara, herkeste aynı ifade şekli, harika çok lezzetli gibi sözlerin verdiği gülümsemelerle yenen bu lezzetli kebap sonrası, dondurma eşliğinde irmik tatlımız geliyor ve afiyetle bitiriyoruz.

Bu kadar lezzetli yemekler üzerine ikram çaylarımızı içtikten sonra Yeni Dostlar ekibine ve sahibine teşekkür ettikten sonra T-shirtlerimizle fotoğraflarımız çekip, yeni mekanlar keşfetmek üzere ayrılıyoruz mekandan.

Afiyetle Kalın
Keşfe Devam

Ayşe Yaşar

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum