Skip links

Matbah Restoran – Sultanahmet

Her zamanki Sonradan Gurmeler günlerinden biriydi ama biraz erken başlayacaktı.Nihayetinde durum ne olursa olsun herkeste telaş aynıydı ve planlanan zamanda varmak önemliydi.

O gün Osmanlı mutfağına konuk olacaktık… Peki bu mutfağı keşfetmeden önce kültüre ve tarihe yolculuk yapma adına tabii ki tek adres Sultan Ahmet Meydanı idi…

Ufak bir engelimiz vardı ki girişi nasıl yapacaktık??? Hemen sıraya girerek müzekart için kalabalıkta kısa süreliğine kaybolsak da kavga-gürültü ile müzekartlar edinildi ve yemeğimize giden ilk yolun bileti elimizdeydi.

Sultanahmet Camii ne kadar muhteşem, çinileri ismini haykırıyor ben Mavi Camiiyim diye, hipodrom aman çekilin gladyatörler yolda, bırakın bize meydanı diye bağırıyor ve Ayasofya 1500 yıllık  duruşunu sergiliyor ve diyor ki boşuna beklemediniz müzekart sıralarında. Ve Topkapı Sarayı…

Yaklaşık 5 saatlik tarihi yolculuk sonrası yorgun savaşçılar gurmeler  artık yemek vaktinin geldiğini düşünürken bu kadar eğlenceli ve bilgi dolu turu bir an önce bitirelim diye haykırışları Topkapı Sarayı’nın duvarlarında yankılanıyordu adeta…

Neyse ki yolumuz uzun değil mekânımıza. Bugünkü mekân keşfimiz Matbah Restaurant.
Yaklaşık 1 sene önce açılmış ve Sultanahmet’in tam kalbinde yer alyor. Ve Topkapı Saray mutfağından örnekler sunuyor. Menülerini mevsimlere ve tarihi olaylara değiştiriyorlar. Mesela mayıs ayı İstanbul’un fetih ayı olduğu için Fatih Sultan Mehmet’in sevdiği yemekler sunuluyor.

Girişte şerbetlerimiz karşılıyor bizleri…
Nar çiçeğinden  yapılmış, yanında da restoranımızın şefi Necati Bey’in güler yüzü. Yıllarca süren araştırmalardan ve eski kaynaklardan nasıl edinildiğinden bahsediyor yemek tariflerinin. Ama hepimizin gözü gelen tabaklarda ve elimizde çatal kaşıklarla bekliyoruz bize sunulacakları, bir Sultan edasıyla.

İlk olarak meze tabaklarımız geliyor. Tabakta imam bayıldı, hibeş (nohut ezmesi bakla ile) ve karides dolması var. Bir çoğunu daha önce tecrübe etmiş olsak da buradaki çeşitlerin mükemmel olduğunda hemfikir gurmelerimiz. Sonra böreklerimiz geliyor. Gemici ballı böreği. Bir böreğin bal ile yenildiğinde ve hele bu börek Matbah’ta yapılmışsa ne kadar güzel olabileceğini görüyoruz. Herkes turdan kalan yorgunluklarını atıyor yavaş yavaş ve ballı böreklerden sonra ne gelecek diye beklemeye başlıyoruz.

Ve yufkadan yapılmış tabaklar içinde sunulan Nırbaçlarımız geliyor. Kuzu eti, köfte ve havuçlu; kişniş, tarçın, zencefil ve nar ekşisi ile tatlandırılmış bir tencere yemeği. Tatlı ve tuzlu ne kadar yakışmış birbirine.

Tatlılarımız geliyor Helatiye – Gül şerbetinde, sakızlı muhallebi parçaları, meyve, badem ve fıstık ve yanında vişneli ekmek tatlısı.

Aslında bu keşfimiz anlatılmaz kesinlikle yaşamanız gerekir. Sizin de bir gün buralara yolunuz düşerse ve Sultanların menüsünden tatmak isterseniz Matbah ilk seçeneklerinde biri olmalı.

Yıldıray Kırmızı

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum

  1. Yazdıklarınız daha çok gezi yazısı kıvamında Sanki promosyon bir gezi sonrasında karşılığı ödenmek üzere yazılmış gibiler.
    Yemekler hakkındaki bilgiler kısıtlı ve okuyucuyu tatmin etmekten uzak.