Skip links

Patlıcan Kahvaltı Evi – İzmir

İzmir’deki ilk Sonradan Gurmeler keşfinde İzmir’in boyozünden kumrusuna, İzmir köftesinden Tire köftesine, lokmasından gerdan tatlısına, şevketi bostanından keşkeğine hatta zeytinyağından rakısına kadar keşfedilecek o kadar çok farklı tat olduğunu fark ettik ki.. İlkler her zaman zordur ve biz bunu kolaylaştırmak adına yağmur öncesi son son güneşli ve sıcak günlerini yaşayan İzmir’de hem güneşli bir pazarın tadını çıkarmak hem de denize doymak için Kordon’da kahvaltı yapmaya karar verdik. Herhangi bir İzmirlinin çok aşina olduğu bir kahvaltı tarzı vardır; en yakın gevrekçiden (bilmeyene not: İzmir’de simite gevrek denilir ) alınan boyoz ve yanında haşlanmış yumurta. Bu ikisi Kordon’daki herhangi bir yerde deniz kokusuyla körfeze karşı afiyetle yenilir. Yapmak istediğimiz tam olarak buydu fakat İzmir kendi için söylenilen sözü haklı çıkarttı bizim için; İzmir’in havasına güven olmaz! Aşırı yağan yağmur yüzünden planımızı ertelemedik ve küçük bir değişiklik yaptık, Kordon yerine İnciraltı’na İzmir’in en iyi kahvaltı yerlerinin arasında gösterilen Patlıcan Kahvaltı Evi’ne gittik. Düşündüğümüz kahvaltının aksine bal-kaymak, sahanda köy yumurtası, zeytinyağlı kekikli biber ve domates, sahanda eritilmiş İzmir tulumu, nefis bazlama ve çeşit çeşit gözlemelerle kalori yüklü bir kahvaltı yaptık. Patlıcan’da yer beklemek dışında her şey dört dörtlüktü, zaten yaptığımız kahvaltı da yer beklememize değdiğini kanıtladı.. Yolu İzmir’e düşenlerin, kaliteli bir kahvaltı isteyenlerin uğraması gereken bir mekan Patlıcan; özellikle güneşli İzmir pazarlarında..
İzmir, Sonradan Gurmeler’in yeni bebeği, henüz emekleme aşamasında ama eminim ki koştuğu günler de gelecek
Kesfe devam,
Elif İnan

PATLICAN
Tel: 0232 259 49 69
Fax: 0232 278 90 50
Adres: 8. Sok No:152 İnciraltı / İZMİR

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum

  1. Keşiflerin Lezzetlerle Birleştiği , Arkadaşlıkların Dostluklara Dönüştüğü, Bu Toprakların En lezzetli Topluluğuna Hoş Geldin İzmiiiirrrr…

  2. 22.05.2011 tarihi güzel bir pazar sabahı ailecek herzamanki gibi patlcana kahvaltı yapmak için gittik ama sonrası yapmış olduğumuz kahvaltıda sucuk yedik ve yemiş olduğumuz sucuk herzamanki yemiş olduğumuz değildi.Bu sucuk bizi ailecek rahatsız etti.Kötü bir hafta sonu geçirdik.