Skip links

Kömür Lokantası – Fatih

 

 

Kömür’den Lezzetler,

Merhaba Sevgili Sonradan Gurmeler,

Bu hafta mekanımız Fatih semtindeki Kömür Lokantası idi. Ankara Gurme Başı olarak İstanbul’da böylesine güzel bir buluşmayı birlikte gerçekleştirmekten ayrı bir keyif aldığımı belirterek keşfimizi anlatmaya başlıyorum.

Kömür Lokantasının kuruluş hikayesi; Mekanın sahipleri olan, Remzi ve Recep Kömür kardeşlerin Trabzon’daki girişimcilik serüveni ile başlıyor. Sonrasında İstanbul’a gelme kararı alan kardeşler, Haliç’de bir manav dükkanı açıyorlar. Zaman içerisinde kesat giden işlerine çare bulmak amacıyla mangalda, balık kızartarak satmaya başlıyorlar. Satışların iyi gittiğini gören kardeşler, manav dükkanını kapatarak sadece ekmek arası balık satma işine devam ediyorlar.

Gün geçtikçe başarılı bir şekilde ilerleyen işlerini, Haliç’den Fatih semtinin en işlek caddelerinden biri olan bugünkü yerlerine, Fevzi Paşa Caddesi’ne taşıyorlar. 1989 yılında kurulan Kömür Lokantası, son 6 yıldır, açılışını Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Fatih semtinde bu 5 katlı mekanda müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor.

Mekanın sahiplerinden Remzi Bey işi konusunda son derece titiz davranıyor. Kullanılan malzemelerin tazeliğine çok dikkat ediliyor. Özellikle balıklar mutlaka günlük geliyor ve asla bekletilmiyor. Tüm sebze, meyve, et, yemeklerde kullanılan yağ vs. herşeyin satın alımını bizzat kendisinin gerçekleştirdiğini belirtiyor. Tüm yemeklerin kalitesini önce bizzat test ederek, müşteriye sunumda sorun yaşanmasını önlediklerini belirtiyor.

Remzi Bey, tüm lokantaların temizlik, kullanılan malzeme, kalite gibi bir çok yönden denetlenmesi gerektiğini, birçok işletmeye kıyasla kendilerinin bu konuda her zaman iddialı olduklarının özellikle altını çiziyor.

Gelelim birbirinden lezzetli yemeklerin keşfine; tüm Sonradan Gurmeler ekibi iştahla masada yerlerini alıyor ve yemek siparişlerimizi veriyoruz. İlk olarak Kömür Lokantası’nın özel ‘Sebzeli Kömür Çorbası’nı tadıyoruz. Bu çorba sütten yapılan, içerisinde çeşitli sebzelerin ve dana etinin bulunduğu farklı bir lezzet. Oldukça kıvamlı ve değişik bir aromaya sahip. Çorbaların arkasından gurmelerimiz zeytinyağlı, etli, sebzeli yemek çeşitlerinden  damak tadlarına göre seçim yapmaya başlıyor; kimimiz taze balık çeşitlerinden lüfer ızgara, hamsi tava, çupra buğulama ve yanına bol çeşitli salatalar alırken, kimimiz de etli kuru fasulye gibi sulu yemeklerden yana seçimini yapıyor. Özellikle et yemeklerinde ‘Tepsi Kebabı’na değinmeden geçemeyeceğim. Sadece patlıcan ve etten hazırlanan bu kebap, oldukça lezzetli, mutlaka denemesi gereken farklı bir lezzet.

Yemek çeşitleri saymakla bitmiyor; Tepsi Kebabı, Kara Lahana Sarma, Hamsili Pilav, Çupra Buğulama, Hamsi Tava, Lüfer Izgara, Zeytinyağlı Enginar, Zeytinyağlı Yer Elması, Sebzeli Kömür Çorbası (special), Etli Kuru Fasulye, Kelle Paça, Kara Lahana Çorbası, İç Pilav, Karışık Sebze Kızartması, Kuymak yemek çeşitleri arasında bulunuyor.

Tatlılarda; Aşüre, Karışık Komposto, Fırın Sütlaç, Kömür İrmik, Kömür Sarma Tatlısı, Kabak Tatlısı, Ayva Tatlısı gibi çeşitlere sahip.

Tatlıların hepsi birbirinden lezzetli ancak içlerinde Kömür Lokantasının kendine özel Karışık Kompostosu oldukça değişik bir alternatif. İşletmenin sahibi Remzi Bey bu kompostonun içerisinde 12 çeşit meyve bulunduğunu ve eksiksiz sayan müşterilerine 1 hafta bedava yemek vereceklerini espirili bir dille anlatıyor. Bizim görebildiğimiz kadarı ile alışılmış komposto malzemelerinden farklı olarak muz, kivi, ananas gibi tropikal meyvelerde içerisinde yer alıyor, oldukça ilginç bir seçenek.

Ayrıca mekanda çeşitli tabelalar da dikkatimizden kaçmıyor. ‘Mutfağımızı görebilirsiniz’ yazısı ile temizlik ve kaliteyi kendi gözleri ile görmek isteyen misafirlerine ne kadar itinalı olduklarını hissettiriyorlar. Dikkatimizi çeken diğer bir yazı ise Remzi Kömür’ün kendisine ait olduğunu belirttiği ‘Sağlığınız için az yiyiniz’ yazısı. Remzi Bey bu sözü, müşterilerinin az yemek yiyerek, uzun yıllar ve sağlıklı yaşamaları için ve Kömür Lokantası’nı daha uzun süre ziyaret etmeleri için yazdığını espirili bir şekilde bizlerle paylaşıyor.

Yemeklerimizin ardından gelen çaylarımızı da içerek keyifli sohbetimizi tamamlıyoruz. Kömür Lokantası çalışanları ve ustaları ile meşhur pozumuzu vererek bu güzel keşfi tamamlıyoruz.

Haftaya farklı keşifler için farklı şehirlerde koşturuyor olacağız,

Bu toprakların en lezzetli hareketinden ve en keyifli grubundan Sevgiler…

Tuğba Özcan

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum

  1. Teşekkür ederim Gökhan, beğendiğine sevindim.

    Sevgiler,
    Tuğba Özcan