Skip links

Turşucu Hüsmen Ağa – Ankara

Ankara’nın en renkli en kalabalık caddelerinden biridir Sakarya Caddesi. Trafiğe kapalı olan bu cadde, gün içerisinde her an  insan kalabalığı ile oldukça hareketlidir. Sıra sıra çiçekçiler, aktarlar, balıkçılar, simitçiler, kafeler kısacası tüm esnaflar renkleri ve sesleri ile Sakarya’ya hayat katar. Her saati canlı ve kalabalık bu caddede, mutfağımızın vazgeçilmezlerinden olan turşu ile adını duyurmuş meşhur Hüsmen Ağa turşucusu bulunuyor.

Hüsmen Ağa Turşucusu’nda kapıdan içeri girdiğiniz anda bir renk cümbüşü, mis gibi turşu kokusudur alıyor insanı. Turşuların zeytinlerin, konservelerin yeşili, sarısı, kırmızısı iyice iştahını kabartıyor insanın.

İçeri girince güler yüzü ile Hüsmen Ağa’nın işletmecisi Kahraman Dinçel karşılıyor müşterilerini. Kahraman Bey ikinci kuşak işletmeci. 1993 yılında Baba’dan devraldığı mesleği bugün başarı ile devam ettiriyor. Bilkent Üniversitesi Turizm Otelcilik Mezunu olan Kahraman Bey, okulunu bitirdikten sonra aile mesleğini yaşatmak adına bu mesleği devam ettirme kararı almış. Babasından devraldığı mesleği devam ettirdiği için de çok mutlu olduğunu özellikle belirtiyor.

17 Kasım 1967’de ilk kez faaliyete geçen Hüsmen Ağa turşucusu bugün 2. kuşak ile birlikte başarı ile varlığını sürdüren bir mekan, aynı zamanda Ankara’da tam 43 yılı geride bırakmanın gururunu yaşıyor. Kahraman Bey, özel yöresel tatları yaşatma ve Hüsmen Ağa ile ilgili hedeflerinin 50.yıla ulaşmak olduğunu belirtiyor.

Kendisine Hüsmen Ağa isminin nereden geldiğini soruyoruz; Dedeleri  Bulgaristan göçmeni olan Kahraman Bey, Türkiye’de çokça kullanılan Ahmet, Mehmet isimleri gibi Bulgaristan’da da Hüsmen adının çok yaygın kullanıldığını ve geldikleri topraklara özgü bu ismi yaşatmak için Hüsmen Ağa adını seçtiklerini belirtiyor.

Gelelim birbirinden leziz turşulara; çeşitler saymakla bitmiyor, alışılmış turşu malzemelerinin yanında farklı çeşitler de mevcut. Kahraman Bey’e soruyoruz; kendisi turşuların nasıl üretildiğini, ürünlerin nerelerden geldiğini bir bir anlatıyor: Ana çeşit olarak nitelendirdiği salata, domates, pancar, kelek turşusu, fasulye, sarımsak gibi çeşitler kendi özel imalatları imiş. Ana ürünlere ek olarak çağla ve can eriği gibi farklı turşu çeşitlerini de yine kendileri üretiyorlar. İmalat yerlerinin  Ankara’nın Çubuk ilçesinde olduğunu belirtiyor Kahraman Bey. Turşular içerisinde en çok salatalık turşusunun rağbet gördüğünü belirtiyor.

Ancak her ürünü kendileri üretmiyorlar, belirli ürünlerin bölgelere özgü olduğunu ve oralarda iyi yetişen mahsülden kaliteli ürün elde ettiklerini bu sebeple yöresinden getirttiklerini anlatıyor Kahraman Bey. Örneğin acı biber, biber çeşitleri Gemlik ilçesinden, zeytinler Edremit’ten ve Gemlik’ten, lahana turşusu Çorum’dan, kaya koruğu ve deniz börülcesi Mersin/Silifke’den, salamura yaprak Tokat/Erbaa’dan, biber salçası Hatay/Yayladağı’ndan, Acuka (cevizli biber ezmesi) yine Tokat/Erbaa ilçesinden özel olarak geliyor.

Hüsmen Ağa’nın ürün yelpazesi tabi ki sadece turşu çeşitlerinden oluşmuyor. Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden yöresel lezzetleri de müşterilerine sunan mekanda; Ege Bademli/Ödemiş yöresinden özel üretim zeytin yağları, İç Anadolu Tokat/Erbaa yöresinden Acuka (Acuka bazı bölgelerde Muhammara olarak da bilinen kahvaltıda ya da  mezelik olarak da kullanılan aynı zamanda yemeklere de konulabilen bir çeşit sos), ayrıca Ankara’da sadece Hüsmen Ağa’da bulabileceğiniz Hatay/Yayladağı biber salçası mevcut.

Yine Hüsmen Ağa’da bulabileceğiniz diğer bir lezzet ise ev yapımı yaprak sarması, oldukça da lezzetli.

Hüsmen Ağa’nın müşterilerinin %50’si düzenli olarak gelip alışveriş yapan müdavimlerinden oluşuyor. Mekan,  zamana, değişen ekonomik koşullara ve alışveriş merkezlerine meydan okurcasına bayrağı taşımayı sürdürüyor. Markette alışveriş yaparken, barkodu okutup ürünü önünüze koyan bir kasiyer ile alışveriş yapmak yerine müşterilerini tanıyan, güleryüz gösteren insan ilişkilerinin sıcaklığını yaşatan bir yerden alışveriş yapmanın bambaşka bir keyif olduğunu dile getiriyor Kahraman Bey.

Hayatımızda bazı tatlar hiç eksilmez, her zaman varolur ancak tüketim alışkanlıkları ile şekil değiştiriler, hızla değişen yaşam tarzlarımız ile artık evlerde turşu yapma geleneği azalsa da, geleneksel usül ile özel üretim ve satış yapan böylesine kendine has mekanların yaşatılması  hayatımıza farklı bir değer, farklı bir renk ve güzellik katıyor.

Nice mutlu yıllara!

Nice 50.yıllara Hümen Ağa…

Herkese sağlıklı, lezzetli, keyifli, mutlu bir yıl dileklerimle!..

Tuğba Özcan

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum

 1. Tğba’cım,
  Harika bir yazı. Eline sağlık..
  İyi yıllar..

  Sevgiler
  GG

 2. Burasi cok guzelmis. Yillarca onunden gecip de gormedigimiz bir yeri tanimamizi sagladiginiz icin tesekkurler. Bir de ayrica Adile Nasit ve Munir Ozkul’un “Neseli Gunler” filmini hatirlattigi icin cok sevdim. Fotograflar super.

 3. HÜSEYİN BEY BEN MERSİN TARSUSDA ORGANİK ÜRÜNLER LE İLGİLENİYORUM SİZİN LE TANIŞ MAK İSTİYORUM