Skip links

Panos&Zafira Restaurant – Kavala

Kavala Panos&Zafira, Ege Denizinden Gelen Lezzetler

Sonbaharın son demlerinde güneşli bir hafta sonunda tarihin derinliklerinde Batıdaki Osmanlı izlerini aradık. Evet bu hafta lezzet tadımında İstanbul’a dört,beş saat uzaklıkta Kavala’da idik.

Adını daha çok Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa’nın memleketi olarak duyduğumuz Ege denizinin en güzel kıyılarından birisi olan bu şehre 1923 yılında Kapadokya bölgesinden gelenler yerleştirilmiş. Beş yüz yılı aşkın Osmanlı hakimiyetinde kalmış bu şehirde kendimizi hiç yabancı hissetmedik.

Aynen Panos&Zafira Restaurant’ ta olduğu gibi. Karı koca göçmen olarak şehre gelerek 1965’te bu yeri açan ikiliden Panos aramızdan ayrılmış eşi Zafira ise 74 yaşında ve halen hayatta ancak bu yerin işletmesini 90’lı yılların sonlarına doğru bırakmışlar. Lezzetin izini sürerken Kavala için muhakkak tavsiye edilen bu mekana biz de Sonradan Gurmeler olarak ziyaretimizi gerçekleştirdik. Kavala’nın en meşhur tavernası olarak ünlenen bu mekanda en taze deniz ürünlerini tatmak istediğimizi belirterek dört kişi dört ayrı yemekle ve tabi ki yerel içkileri uzo ile şenlendirdik masamızı.

Anasonsuz buz ile içilen bir lezzet ve bizlerin ortak görüşü bu içkinin damak tadımıza fazla hitap etmediği. Ortaya söylediğimiz salatada ise bizdekinden farklı olarak kahvaltılarımızdaki gibi iri doğranmış domates, salatalık ve tabi ki yörenin zeytinyağından oluşuyor. Verdiğimiz siparişler geldi ve porsiyonlar bizdeki tabiri ile bol kepçe idi.

İlk önce gelen Mezgit fileto ardından Sardalya. Her ikisi de birbirinden leziz. Ama ikisi arasında sorarsanız tercihimiz Sardalya. Kıvamı tutturulamaz ise setleşen ve lezzeti kaçan Kalamar’ın doğru adresindeyiz galiba.

Halka dilim şeklinde değil daha iri şekilde doğranmış Ege usulü Kalamar’ın tazeliği yumuşaklığından belliydi.

En son gelen lezzet cimcime karideslerdi. Kızartılmasına rağmen adeta denizden çıkmış gibi doğal rengini koruyan Karideslerin tadı ise Sardalya ile yarışırdı.

Geceyi bol köpüklü güzel bir kahve ile bitirirken Panos&Zafira’nın ünü yurt dışına taşmış deniz ürünlerinin tadı ile işletme yetkililerinden Swetlana ve ekibinin misafirperverliği hatırımızda kalacak.

Ve bu toprakların en lezzetli keşif hareketi sizler için yollarda olmaya devam edecek.

Keşfe devam ,

 

Ali Mendilli

 

Yorum Yap

Adınız*

Website

Yorum